MERSİN SERBEST BÖLGESİ’NİN HEDEFİ 3,5 MİLYAR DOLAR

Doğu Akdeniz'deki üreticilerin 106 ülkeyle ticaret yapmasına imkan tanıyan Mersin Serbest Bölgesi'nin 2021 yılında 3,3 milyar dolara ulaşan ticaret hacminin bu sene 3,5 milyar dolara yükseltilmesi amaçlanıyor.

MERSİN SERBEST BÖLGESİ’NİN HEDEFİ 3,5 MİLYAR DOLAR
Endüstrideara

Yatırımcı ve üreticilere birçok avantaj ve teşvik sağlanması sebebiyle 108'i yabancı sermayeli 396 firmaya ev sahipliği yapan bölgenin, geçen yıl ortalama ticaret hacmi yüzde 33 artarak 3,3 milyar dolaya ulaştı.

Bölgedeki firmalar ile 106 ülke arasında, makine ve metal, kimya, hazır giyim, gıda, medikal, ambalaj malzemeleri başta olmak üzere 682 farklı ürünün ticareti gerçekleştirildi.

Ticaret hacminin yüzde 76'sını sanayi ürünleri, yüzde 24'ünü ise tarım ürünleri meydana getirdi.

En fazla ticaret ABD, Mısır, İtalya, İspanya, İran ve Irak ile gerçekleştirildi.

Mersin Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi AŞ (MESBAŞ) Genel Müdürü olan Edvar Mum, basın mensuplarına, Doğu Akdeniz ticaretinde önemli bir rol üstlendiklerini söyledi.

Özel rıhtımlarının bulunmasının ve Mersin Uluslararası Limanı'na komşu olmalarının deniz yoluyla ürün sevkiyatını kolaylaştırdığını vurgulayan Mum, kara yolu ticaretinde de transit işlemler anlamında verimli bir konumda olduklarını dile getirdi.

Mum, bunun firmaların ticaret hacminin artmasında önemli rol oynadığını belirterek, "Firmaların ticari potansiyeli ve üretim kapasitelerinin arttırılmasıyla beraber 2020'de 2,8 milyar dolar işlem hacmi gerçekleşti, 2021'de 3,3 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleşti. Dolayısıyla Mersin Serbest Bölgesi yüzde 33'lük bir atış gerçekleştirmiş oldu. Geçen yıl ticaret hacmi anlamında 3 milyar doları geçme hedefimiz vardı. Bunu başararak hedefi gerçekleştirmiş olduk." Şeklinde konuştu.

11 BİN KİŞİYE İSTİHDAM OLANAĞI

Bölgenin 1988'den 2021'e kadar gerçekleşen ticaret hacminin de 71,1 milyar dolara çıktığını vurgulayan Mum, şu anda doğrudan 9 bin 603 kişiye, dolaylı olarak da 11 bin kişiye istihdam olanağısağlandığını anımsattı.

MESBAŞ Genel Müdürü Mum, firmaların yabancı ülkelerle verimli çalışmasını hedeflediklerini söyleyerek, "En fazla dış ticaret Amerika Birleşik Devletleri, Mısır, İtalya, İspanya, İran ve Irak ile yapıldı. Bu ülkelerle olan ticaret her zaman diğer ülkelere göre daha fazla gerçekleşiyor. Kimyasal ürünler, gıda ürünleri, meyve, tekstil ve bakliyat ürünleri Mersin Serbest Bölgesi'nde ilk planda yer alan ürünler oldu." Şeklinde konuştu.

Bölgenin her zaman potansiyelini artırmayı planladığını aktaran Mum, "2022'de öncelikli olarak ticaret hacmimizi 3,5 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Burada yapılacak çalışmalarla da bunu başaracağımıza inanıyoruz, çünkü çalışmalar ve üretim her zaman pozitif yönde gelişmekte." dedi.

İKİNCİ SERBEST BÖLGE İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLANDI

Mum, bölgedeki tüm alanların tahsis edilmiş olması sebebiyle yeni yatırım taleplerinin karşılanamadığına dikkat çekerek, şöyle devam etti:

"Mersin Serbest Bölgesi'nin genişlemeye müsait başka bir alanı bulunmaması sebebiyle Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihale edilen Taşucu Limanı ve geri sahasının ihalesi şirketimizin büyük hissedarı Ceygrup tarafından kazanılmıştır. Yapılan ön görüşmelerde buradaki yaklaşık 720 dönüm alanda gelecekte yeni bir serbest bölge kurulması planlanmıştır. Burada yeni yatırımcılara imkan tanınarak istihdama, yatırıma ve ticarete katkı sağlanması hedeflenmektedir. Serbest bölge uygulamalarında, başta üretim çalışmaları olmak üzere devletimizin mevzuat anlamında yapacağı iyileştirme düzenlemeleri, faaliyetleri olumlu yönde etkileyip, ticaretin artırılmasını sağlayacaktır." (AA)
 

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını