banner1322
x

MERSİN LİMAN PROJESİ 20 AYDA TAMAMLANACAK

Mersin Uluslararası Limanı Genişleme Projesi'nin 20 ayda tamamlanması hedefleniyor.

MERSİN LİMAN PROJESİ 20 AYDA TAMAMLANACAK
Robot Zirvesi

Temeli atılan Mersin Uluslararası Limanı (MIP)'nın Doğu Akdeniz Terminali 2. Fazı Genişleme Projesi'nin 20 ayda tamamlanması amaçlanıyor.

375 MİLYON DOLAR HARCANACAK, 5 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Liman İşletmeciliği'nin yaptığı açıklama doğrultusunda, 19 Mart 2021 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun da katıldığı törenle temeli atılan projenin maliyeti 375 milyon dolar olacak ve 20 ayda tamamlanacak.

Projeyle birlikte 500 kişiye doğrudan, 5 bin kişiye dolaylı istihdam imkanı sağlanacak,

KONTEYNER KAPASİTESİ 1 MİLYON TEU ARTIRILACAK

Limanın konteyner kapasitesi 2,6 milyon TEU'dan 3,6 milyon TEU'ya çıkarılacak ve imtiyaz sözleşmesi sonunda yatırımlar, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'na (TCDD) devredilecek.

"MERSİN'İN ROLÜ İÇİN VERİMLİ BİR KAPASİTEYE ULAŞTIRACAĞIZ"

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan MIP Genel Müdürü Johan Van Daele, limanın yüksek ihracat ve ithalat iş hacmiyle en yoğun zamanlarda en üst terminal kapasitesine yakın çalıştığına dikkat çekti.

Van Daele, "Sadece ticaretin sürekliliği için değil, aynı zamanda Mersin'in kilit rolünü korumak için de limanı verimli bir kapasiteye ulaştırmak zorundayız. Hinterlant ekosisteminin ihtiyacı olan hizmeti sunmak, bölgeye güçlü ve sürdürülebilir iş ortamı sağlamak için yoğun şekilde çalışmaya devam etmekteyiz. Sorumluluğumuzun bilinciyle bu alandaki faaliyetlerimizi artırmaya, daha çok insana yeni istihdam olanağı yaratmaya kararlıyız." diyerek sözlerini noktaladı. (AA)

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 17:35
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını