banner1322
x

MEDİKAL TEKSTİL İHRACATI 1,4 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Türkiye'nin medikal tekstil ihracatı koronavirüsün de etkisiyle 2020 yılında 1,4 milyar dolara ulaştı.

MEDİKAL TEKSTİL İHRACATI 1,4 MİLYAR DOLARA ULAŞTI
Robot Zirvesi

Tekstil ürünlerinde ihracatın toparlanma sürecini yaşadığını söyleyen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türkiye'nin medikal tekstil ihracatı verilerini değerlendirdi.
Salgına rağmen tekstil ve ham maddeleri ihracatında 2019'a göre sadece yüzde 8'lik bir kayıp olduğunu belirten Eskinazi, salgın sürecinde özellikle sağlık sektörüne ve aktif spor giyim ürünlerine yönelik önemli talep olduğunu vurguladı.
Tekstil ve ham maddeleri ihracatında Ege özelinde ise yüzde 6 artışla 240 milyon dolarlık ihracat yapıldığını ifade eden Eskinazi, Türkiye'nin teknik tekstil ihracatının 2020'de bir önceki yıla göre yüzde 76 artarak 3 milyar dolara ulaştığını, Ege Bölgesi’nin ise teknik tekstil ihracatının yüzde 98 artarak 194 milyon dolara yükseldiğini söyledi. 

EN FAZLA ARTIŞ MEDİKAL TEKSTİL ÜRÜNLERİNDE

Türkiye geneli medikal teknik tekstil ihracatının yüzde 2204 artarak 1,4 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirten Eskinazi, alt gruplarda en fazla artışın salgının da etkisiyle medikal teknik tekstil ürünlerinde gerçekleştiğini söyledi. Ege’nin medikal teknik tekstil ihracatının ise yüzde 4582 artarak 92 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyleyen Eskinazi, medikal teknik tekstil ihracatının artışında özellikle cerrahi elbiseler ve maskelerin önemli bir pay aldığını ifade etti.

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını