banner1013
x

Maden sektöründe güçlü istihdam beklentisi

ManpowerGroup 2019 birinci çeyrek İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre Türkiye’de en güçlü işe alım planları Ege ve İç Anadolu Bölgelerinde ve Üretim ve Madencilik sektörlerinde bekleniyor.

Maden sektöründe güçlü istihdam beklentisi
EndüstrideAra - Haber Detay

Türkiye’den işverenleri temsil eden 1.007 kişilik bir örneklem ile görüşme yapılarak gerçekleştirilen ManpowerGroup 2019 yılı birinci çeyrek İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre Türk işverenlerin ocak-mart dönemine yönelik işe alım beklentileri yavaşladı. Sonuçlara göre işverenlerin %12'si 2019’un ilk üç ayında istihdam artışı %16'sı azalma öngörüyor. İşverenlerin %69'u ise rakamlarda değişiklik olmayacağını tahmin ediyor. Dönem verilerine göre bir önceki çeyrekte ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla sırasıyla %8 ve %10 puanlık bir düşüş gözleniyor.

MADENCİLİK SEKTÖRÜNDE BEKLENTİ YÜKSELİŞTE

Araştırma sonuçlarına göre işverenlerin %12'si 2019’un ilk üç ayında istihdam artışı beklerken %16'sı azalma öngörüyor ve %69'u da değişiklik olmayacağını tahmin ediyor. Mevsimsel verilerden arındırılmış istihdam görünümü ise +%4'ü gösteriyor. Bu dönemdeki veriler bir önceki çeyrekle ve geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında sırasıyla %8 ve %10 puanlık bir düşüş olduğu gözleniyor.

Gelecek çeyrekte 11 sektörün sekizinde işgücünün artacağı öngörülüyor. En güçlü işe alım planları Net İstihdam Görünümü +%12 seviyesinde olan Üretim ve Madencilik sektöründe ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2019, 15:55
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Proses Zirvesi

Dergiler