banner1322
x

LİBYA'YADAN TÜRKİYE'YE ÇIKARMA

Libya'nın ekonomi alanında İleri gelen 200 kamu ve sivil toplum kuruluşu ile özel şirketlerinin liderleri iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin eski hacmine dönmesi amacıyla Türkiye'ye geliyor.

LİBYA'YADAN TÜRKİYE'YE ÇIKARMA
Endüstri 40 Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Libya'nın ekonomi alanında İleri gelen 200 kamu ve sivil toplum kuruluşu ile özel şirketlerinin liderleri iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin eski hacmine dönmesi amacıyla Türkiye'ye geliyor.

Libya Parlamentosu Ekonomi, Ticaret ve Yatırımdan Sorumlu Komitenin Başkanı ve Libya Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği Başkanı Mohammad Abdul Karim Raied başkanlığındaki heyet, 15-16 Ekim'de Pullman Otel'de gerçekleştirilecek Libya-Türkiye Ticaret Platformu'nda, Türkiye'den üst düzey siyasetçi, bürokrat ve iş insanları ile buluşacak.

Libya Ticaret Odaları Birliği ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) öncülüğünde Libya Ekonomi Bakanlığı'nın katgılarıyla gerçekleştirilecek olan etkinlik, El Dawlia ve ICF Fuarcılık tarafından düzenlenecek..

Her sektörden iş adamlarının yanı sıra; Libya'nın en önde gelen kamu şirketleri de organizasyona temsilcileri ile katılacak. İki gün sürecek ve ikili iş görüşmeleri ile ciddi ticaret hacmi oluşturması beklenen organizasyona Libya'dan 200'den fazla, Türkiye'den de 100'e yakın üretici ve ihracatçı katılacak.

TÜRK İŞ İNSANLARINA ÇAĞRI

Mohammad Abdul Karim Raied, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin ve imzalanan altyapı projelerinin büyüklüğünün 10 milyar dolara kadar ulaştığını belirterek, Türk müteahhitlerin Libya'da bugüne kadar üslendiği projelerin büyüklüğünün ise 28 milyar doları aştığını belirtti.

Geçen sene Türkiye'den 1,9 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdiklerini dile getiren Raied, ülkede yaşanan iç karışıklıklar sonrası ikili ticaret hacmindeki kayıplardan bahsetti.

Raied, Libya'da yaşanan gelişmelerin ülke ekonomisinde istikrarsızlığa neden olduğunu, petrol ihracatında sıkıntılar yaşandığını belirterek, "Tüm engellere rağmen, özel sektör bu tür zorlukların üstesinden gelmeye devam ediyor ve çoğu durumda pazar ihtiyaçlarına cevap vermek için problem çözme modunda faaliyet gösteriyor." şeklinde konuştu.

İstanbul'a Libya'nın telekom şirketlerinin yanı sıra, elektrik kurumunun, Sosyal Ekonomik Kalkınma Fonu'nun, ODAC ve LIDCO gibi üst düzey altyapı geliştirme firmalarının ve kamuya ait bazı tanınmış devlet teşebbüsleri ve kurumların katılacağını dile getiren Raied, şu bilgileri paylaştı.

"Tüm sektörlerden Türk şirketlerini de ekimdeki toplantılara katılmaya ve Libyalı meslektaşları ile olası ve potansiyel anlaşmalar ve sonraki yatırımlar ile ilgili görüşmeler yapmaya davet ediyoruz. Altyapı geliştirme, konut ve gayrimenkul gibi sektörlerin yanı sıra sanayi sektörünün temsilcilerini özellikle aramızda görmek istiyoruz. Libya'nın yeniden yapılanma çabasına katkı sunması için Türk şirketlerini ülkemize davet ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2020, 15:34
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını