banner1339
x

LEZİTA YATIRIMIYLA ÜRETİMİ VE İSTİHDAMI İKİYE KATLAYACAK

Lezita, yeni üretim tesisi ile üretimi ve istihdamı ikiye katlayacak. Yeni yatırım ile ilgili ayrıntılar belli oldu.

LEZİTA YATIRIMIYLA ÜRETİMİ VE İSTİHDAMI İKİYE KATLAYACAK
Endüstri 40 Zirvesi

Lezita, iç ve dış pazardaki artan talebi karşılamak ve ihracat hacmini güçlendirmek hedefiyle Kahramanmaraş üretim tesisi yatırımını hayata geçiriyor.

1,35 MİLYAR TL'YE MAL OLACAK, TEMELİ 2022'DE ATILACAK

Firmanın 1,35 milyar TL’lik (130 milyon avro) yatırım yapılacak olan Kahramanmaraş Üretim Tesisi’nin temelinin 2022 yılının ilk çeyreğinde atılması planlanıyor.

Temelinin atılmasını takiben iki yıl içinde üretime başlaması hedeflenen tesis; bütün piliç, parça piliç ve ileri işlem (kaplamalı ürünler şarküteri, köfte, döner) hatlarından oluşacak.

Yeni tesisin üretime geçmesiyle Lezita’nın toplam çalışan sayısı 7 bini geçecek. 

"BEYAZ ET SEKTÖRÜNE VE EKONOMİMİZE KATKI SAĞLAYACAK"

Lezita Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Abalıoğlu, yeni fabrikalarına ilişkin yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

“Tam kapasite ile çalışan İzmir tesisimize ek olarak şimdi Kahramanmaraş’ta 200 bin metrekarelik alanda et entegre üretim tesisi yatırımımızı hayata geçiriyoruz. Tesisimiz ilk aşamada 150 bin ton /yıl piliç eti, 35 bin ton/yıl ileri işlenmiş üretim kapasitesi ile üretim yapacak. İkinci aşama yatırımlar ile toplamda 300 bin ton/yıl piliç eti, 75 bin ton/yıl işlenmiş üretim kapasitesine ulaşmayı planlıyoruz. Et entegre üretim tesisine ek olarak, aynı bölgede 90 bin metrekarelik alanda Broiler yem fabrikası ve 80 bin metrekarelik alanda Kuluçkahane tesisini hizmete alacağız. Ayrıca Niğde’de 40 bin metrekarelik damızlık yemi tesisi ve yine Niğde’de toplam 400 bin metrekarelik damızlık kümesi ile yatırımımızın toplam tutarı 130.milyon avro olacak. Hem Türkiye beyaz et sektörüne ivme kazandıracak hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacak yeni yatırımımızın ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz." 

"DOĞRUDAN 3 BİNDEN FAZLA KİŞİYE İŞ İMKANI SAĞLAYACAĞIZ"

Firmanın Genel Müdürü Mesut Ergül yeni üretim tesisi ile Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’daki bayilere ürün sevkiyatını kolaylaştırmayı, ayrıca nakliye maliyetini de azaltmayı hedeflediklerini ifade etti.

Ergül, sözlerine şöyle devam etti:

"İzmir Kemalpaşa’daki üretim tesisimizde üretime tam kapasite devam ediyoruz. Şirket olarak günden güne artan iç ve dış pazardaki talebi kesintisiz olarak karşılayabilmek adına hayata geçirdiğimiz yeni üretim tesisimiz, markamızın önemli ihracat pazarlarından Orta Doğu ülkelerine olan yakınlığı ile de avantaj sağlıyor. Mevcut tesisimiz ve aynı kapasitedeki yeni tesis ile üretim kapasitemizi iki katına çıkaracağız. Yeni tesisimiz ile bölgede doğrudan 3 binin üzerinde, dolaylı olarak ise on binlerce kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz."


 

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2021, 15:06
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını