banner1322
x

LENOVO AVRUPA'DAKİ İLK ÜRETİM TESİSİNİ AÇTI

Lenovo, Avrupa'daki ilk şirket içi üretim tesisini o ülkede resmi olarak açtı.

LENOVO AVRUPA'DAKİ İLK ÜRETİM TESİSİNİ AÇTI
Robot Zirvesi

Legion, Yoga ve ThinkPad gibi dizüstü ürünleriyle daha akıllı teknolojiler sunmaya devam eden Lenovo, Avrupa'daki ilk şirket içi üretim tesisinin kapılarını Macaristan'da açtı. Ullo kentinde hayata geçirilen tesis, öncelikli olarak Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki müşterilere yönelik sunucu altyapısı, depolama sistemleri ve yüksek kalitede bilgisayar iş istasyonları üretmeye odaklanacak.

BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR, TAM KAPASİTEYLE İSTİHDAM ARTACAK

Gerçekleştirdiği yatırımla uluslararası üretim operasyonlarının kapsamını genişleten firma, aynı zamanda üretim kapasitesi artışı, yerel satıcılarla daha fazla iş birliği potansiyeli ve yeni istihdam oluşturulmasıyla Macaristan'da sektör açısından önemli bir ekonomik potansiyeli ortaya koyuyor.

Fabrikada halihazırda çeşitli mühendislik, yönetim ve operasyon görevlerinde binin üzerinde tam zamanlı personel çalışırken, tesis tam kapasiteye ulaştıkça daha fazla istihdam sağlanacak. 

Söz konusu yatırım, Macaristan Yatırım Teşvik Kurumu (HIPA) üzerinden sağlanan devlet teşvikleriyle de destekleniyor. Firmanın Avrupa'daki ilk şirket içi üretim tesisi için Macaristan'ın tercih edilmesinin nedenleri arasında nitelikli iş gücü ve güçlü altyapısının yanı sıra Avrupa'nın merkezinde konumlanması bulunuyor.

"ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASINA ULAŞTIK"

Konu hakkında görüşlerini paylaşan Lenovo Kıdemli Başkan Yardımcısı ve EMEA Bölgesi Başkanı Francois Bornibus, tesisin resmi açılışının yapılmasıyla birlikte küresel üretim ağının optimizasyonu ve gelişiminde önemli bir dönüm noktasına ulaştıklarını dile getirdi. 

Ülkenin diğer ülkelerle olan bağlantıları sayesinde Avrupalı müşterilerinin gereksinimlerine çok daha hızlı ve yakından cevap verebileceklerini kaydeden  Bornibus, "Bütün bunları yaparken de 
inovasyonda öncü konumumuzu koruyoruz. Faaliyetlerimiz dünya genelinde büyümeye devam ederken, bu muhteşem yeni tesis ileriye dönük başarı sağlama planlarımızda kilit rol oynayarak herkes için daha akıllı teknolojiyi Avrupa'ya daha sürdürülebilir, hızlı ve verimli bir biçimde getirecek." dedi.

"YENİ İŞ BİRLİĞİ FIRSATLARI EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK"

Macaristan Yatırım Teşvik Kurumu (HIPA) Genel Müdürü Róbert Ésik ise, "Dünya genelinde üretim alanında uzun bir geçmişe sahip sektör lideri bir şirket olan Lenovo'nun iş birliği için bizi seçerek yeni tesisini Macaristan'da kurması mutluluk verici. Tesisin resmi olarak açılmasıyla, yerel tedarikçiler için yeni iş birliği fırsatlarının Macaristan'ın kazançlı ekonomik ortamına önemli katkı yapmasını öngörüyoruz." ifadelerini kullandı.

"AYNI ZAMANDA ZİYARETE AÇIK BİR AR-GE VE İNOVASYON MERKEZİ"

Lenovo Türkiye ISG Genel Müdürü Burç San da, "Günde bin adet sunucu üretmek üzere yapılandırılan Ullo Fabrikamız, tedarik zinciri yönetiminin zorlaştığı günümüzde, Dünya 2021 En Başarılı Tedarik Zinciri Sıralaması’nda 9'uncu sıradaki şirketimizi bir adım daha öne çıkaracak. Türkiye’deki müşterilerimize çok daha hızlı üretim ve teslimat avantajı sağlayacağımız tesis, sadece bir fabrika değil aynı zamanda müşterilerimizin ziyaretine açık bir Ar-Ge ve İnovasyon merkezidir." şeklinde konuştu.

YENİLİKÇİ OTOMASYON OLANAKLARINDAN YARARLANIYOR

Üç katlı iki bina ile yaklaşık 50 bin metrekare alan üzerine kurulu tesis, Lenovo'nun en büyük üretim tesislerinden biri olma özelliğini taşıyor. Tesisin üretim hattı, her biri müşterilerin ihtiyaçlarına özel tasarlanmış binden fazla sunucu ve 4 binin üzerinde iş istasyonundan oluşan bir günlük kapasiteye sahip olacak.

Fabrikanın genelinde hem üretim hem de lojistik alanında sıcaklık, nem ve stok koşullarını izleyen birinci sınıf bir bina yönetim sistemi ve DIMM robotik etiketleme sistemi gibi yenilikçi otomasyon olanakları kullanılıyor. Bu da Lenovo'nun ürünleri üzerinde optimum kalite kontrolü sağlamasına imkan veriyor.

ELEKTRİK İHTİYACINI GÜNEŞ PANELLERİNDEN KARŞILAYACAK

Tasarımı amaca özel gerçekleştirilmiş tesis binası elektrik ihtiyacını, küçük bir köyü aydınlatmaya yetecek kadar güç üreten 0,5 megavat kapasiteli güneş panellerinden sağlayacak. Ürünlerin yerel olarak üretilmesi, aynı zamanda ürünlerin nakliye süresini kısaltarak daha verimli ve sürdürülebilir lojistik seçeneklerini mümkün hale getirecek.

BİLİMSEL TEMELLİ İKLİM HEDEFLERİNE DOĞRU HIZLA GİDİYOR

Söz konusu durum, Lenovo'nun patentli düşük sıcaklıklı lehimleme prosesi gibi yenilikçi üretim süreçleriyle bir araya gelerek, firmanın bilimsel temelli iklim hedeflerine ulaşmasını sağlayacak.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2022, 10:38
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını