LASKA, ATIK LASTİKLERİ EKONOMİYE GERİ KAZANDIRIYOR

Çevre dostu üretim ve döngüsel ekonomi politikalarıyla iş modelini kuran Laska, sahip olduğu yüksek teknoloji ve inovatif üretim anlayışı ile atık lastiklerin ileri dönüşümünü gerçekleştiriyor.

LASKA, ATIK LASTİKLERİ EKONOMİYE GERİ KAZANDIRIYOR
Endüstrideara

Laska, çevre dostu ve sürdürülebilir üretim anlayışıyla ömrünü tamamlamış atık lastikleri katma değeri yüksek ham maddeler olarak ekonomiye geri kazandırıyor.

ZORLU HOLDİNG'İN ANA PARTNERLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Zorlu Holding'in ana partnerliğinde gerçekleşen, etki hızlandırıcı programı "imece impact"e katılmaya hak kazanan 7 sosyal girişimden biri olan Laska, program çerçevesinde yarattığı sosyal etkiyi BM Kalkınma Programı'nın desteği ile BctA ekibi tarafından hazırlanan "etki raporu" aracılığıyla ölçeklendirdi.

Firmanın Kurucusu ve CEO'su Onur Güdü, atık lastiklerden yenilenebilir yakıt ve karbon siyahı olmak üzere katma değeri yüksek ve temiz iki ayrı ham madde elde eden şirketlerinin faaliyetleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

"KARBON SİYAHI, YENİLENEBİLİR YAKIT VE ÇELİK ELDE EDİYORUZ"

Dünya genelinde her sene ortalama 1,5 milyar atık lastiğin ortaya çıktığını, Türkiye'de bu sayının 20-25 milyon arasında olduğunu aktaran Güdü, söz konusu verilerin artan nüfus ve talep doğrultusunda her yıl yüzde 1 oranında artış gösterdiğini ifade etti.

Atık lastikleri bilhassa otomotiv sanayinde ham madde olarak kullanabilecek şekilde dönüştürdüklerini, tamamını yüksek verimlilikle farklı çıktılara dönüştürdükeri lastiklerden pazara sunmak üzere karbon siyahı, yenilenebilir yakıt ve çelik elde ettiklerini ifade eden Güdü, sözlerine şöyle devam etti: 

"Ana işlemlerimiz öncesinde elde ettiğimiz saf çelik doğrudan demir-çelik endüstrisine sunuluyor. Kauçuk ve plastik endüstrisinde ham madde ve katkı maddesi olarak kullanılan karbon siyahımızın otomotiv sektöründe de geniş bir kullanım alanı var. Bu noktada özellikle sürdürülebilir ve çevreci olması sebebiyle otomotiv sektörünün geri kazanılmış karbon siyahına talebi ise görünürdür. Bu alanda özel sektördeki bazı firmalar ile süregelen iş birliklerimiz var."

"ÇEVRESEL SORUN OLMAKTAN KURTARIYORUZ"

Diğer ürünleri yenilenebilir yakıtın ise doğrudan elektrik enerjisine dönüştürülüp pazara sunulabileceğini belirten Güdü, ürünün, ana endüstri alanlarında kullanılan fosil yakıtların yerini alabileceğini ve kimya sanayinde yaygın bir şekilde kullanılabileceğini söyledi.

"Yaptığımız dönüşüm ve elde ettiğimiz ürünlerle benimsediğimiz döngüsel ekonomi anlayışını kullanarak atık lastikleri çevresel bir sorun ve ekonomik bir kayıp olmaktan kurtarıyoruz." diyen Güdü, dönüşüm ile sağladıkları çevre dostu ve sürdürülebilir üretim anlayışının çıktısı olan ürünleri ile de müşterilerine temiz ürün tedariği sağladıklarını dile getirdi.

Böylece fosil yakıtlardan kaynaklı maliyeti ve çevresel sorunları önlediklerini vurgulayan Güdü, "Geleneksel üretim yöntemlerinin sebep olduğu iklim değişikliği, küresel ısınma, doğal kaynakların kirliliği gibi telafisi mümkün olmayan çevresel sorunların ve bunların tetiklediği ekonomik problemlerin çözümüne yenilikçi üretim anlayışımız ve elimizdeki yüksek teknoloji ile katkı sağlıyoruz." şeklinde konuştu. (AA)

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2021, 15:11
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını