banner1322
x

KÜTAHYA’NIN İHRACAT HEDEFİ 500 MİLYON DOLAR 

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmet Özotraç: “Kütahya’nın bu yıl 500 milyon dolar ihracat yapmasını hedefliyoruz”     

KÜTAHYA’NIN İHRACAT HEDEFİ 500 MİLYON DOLAR 
Endüstrideara

Türkiye'nin seramik ve porselen üretiminde önde gelen kenti Kütahya, 2022 yılında 500 milyon dolar değerinde dış satım yapılacağı öngörülüyor. Kütahya’daki ihracatın büyük bir kısmını kentteki OSB’lerde üretilen seramik, porselen ve cam ürünleri oluşturuyor. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmet Özotraç, “Kütahya, seramik, porselen ve çini üretimi konusunda bir üs görevi üstleniyor. Bu alanda yapılan yatırımlar ise her geçen yıl artıyor. İleri teknolojiyle yapılan üretimler sayesinde Avrupa’nın en büyük tesisleri bu şehirler yer alıyor. Dolayısıyla yeni yatırımlarla beraber Kütahya'nın gelecekte bu sektörde dünyanın en büyük üretim merkezi haline geleceğine inanıyoruz. Gün geçtikçe kentteki fabrikalarımız tamamen yeni teknolojilerle üretim yapar pozisyona ve donanımlı hale getirilmiştir." dedi.

“SEKTÖRDE 5 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR”

Özotraç konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Seramik ve porselen fabrikalarında yaklaşık 5 bin kişi istihdam ediliyor. Çok sayıda ülkeye seramik ve porselen ihracatı yapılıyor. İhracat yapılan ilk 5 ülke arasında ABD, İsrail, Almanya, Birleşik Krallık ve İtalya yer alıyor.  Kütahya son dönemde ihracatta büyük bir ivme kazanmıştır. Geçen yılın ihracat rakamlarına baktığımızda 390 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirmiştir. Son yapılan fabrikalarda ve teknolojik üretimler neticesi bu sene Kütahya ihracatının 500 milyon dolar olacağı öngörülmektedir. Geçen yıl yapmış olduğumuz 390 milyon dolar ihracatın yüzde 82'lik kısmını seramik, porselen ve cam oluşturmaktadır. Bundan da büyük mutluluk duymaktayız." (AA)
 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını