Küresel piyasalarda son durum

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankasının (Fed) bugün açıklanacak faiz kararı öncesinde karışık bir seyir izliyor. ABD ve Çinli yetkililer arasında devam eden ticaret müzakereleri de küresel piyasaların gündemini meşgul ediyor.

Küresel piyasalarda son durum
Robot Zirvesi

İSTANBUL (AA) –  Pay piyasalarını, ABD ve Çinli yetkililer arasında devam eden ticaret müzakerelerine ilişkin belirsizlikler negatif etkiliyor. 
Taraflar arasındaki anlaşmazlıkların devam ettiğine resmi olmayan haberlerin, işaret etmesi sonrası New York borsası dün gün içindeki kazançlarını geri verirken, Çin'de pay piyasaları bugün satış ağırlıklı bir seyir izliyor.

Ticaret müzakerelerine ilişkin belirsizlikler sonrası ve ABD'de dün açıklanan fabrika siparişlerinin beklentilerin altında kalması S&P 500 endeksi yüzde 0,1 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,10 değer kaybederken, Nasdaq endeksi yüzde 0,12 yükseliş kaydetti.

Bugün Fed'in faizlerde değişiklik yapmasının beklenmediğini ifade eden analistler, Fed üyelerinin faiz seviyesine ve makro ekonomik göstergelerine ilişkin öngörüleri ile piyasaların yönü üzerinde Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarının belirleyici olacağını kaydetti.

Avrupa tarafında Brexit'e ilişkin, yarın başlayacak olan Avrupa Birliği Liderler Zirvesi öncesi belirsizlikler devam ediyor. Dün yaptığı açıklamada, Almanya Başbakanı Angela Merkel, düzenli bir Brexit'in gerçekleşmesi için mücadele edeceğini söyledi. Alman hükümetine ekonomik danışmanlık yapan Ekonomi Bilirkişi Kurulu (SVR), bu yıl için ülke ekonomisinin büyüme tahminini yüzde 1,5'ten yüzde 0,8’e düşürdü.

Dün Avrupa borsalarında söz konusu gelişmelere karşın alış ağırlıklı bir seyir izlendi ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,34, Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,13 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,24 değer kazandı.

Bugün Japonya'da Nikkei 225 endeksi yatay seyrederken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi ise kapanışa yakın yüzde 0,7 değer kaybetti.
Dün yükseliş eğilimini yurt içinde, sürdürerek rallisini üst üste 6'ncı işlem gününe taşıyan BIST 100 endeksi, günü 104.862 puandan yüzde 0,26 artışla tamamladı.

Dolar/TL ise dün 5,4764'ten kapandı, bugün de bankalar arası piyasanın açılışında 5,4770 seviyesinde işlem görüyor.
Ayrıca analistler, bugün Fed'in yanı sıra Brezilya Merkez Bankasının (BCB) faiz kararının da takip edileceğine değindi, faizlerde iki merkez bankasının da değişiklik yapmasının beklenmediğini kaydetti. 
Fed üyelerinin, 3 ay önce açıklanan projeksiyonlara göre faiz beklentilerini gösteren grafiğin (dot plot) 2020 sonuna kadar 3 faiz artımına işaret ettiğini anımsatan analistler, piyasaların beklentisinin ise sadece bir faiz artırımı yapılacağı yönünde olduğunu bildirdi.

Analistler, Powell'ın açıklamalarının "güvercin" tonda olması ve Fed projeksiyonlarının piyasa beklentilerine yaklaşması durumunda başta gelişmekte olan ülke varlıkları olmak üzere piyasaların pozitif etkileneceğini söyledi.

Dün 105.000-105.500 direnç bölgesinden gelen kar satışlarıyla BIST 100 endeksinin günü bu seviyenin hemen altında tamamladığına değinen analistler, olası düşüşlerde 103.400 ve 102.500'ün destek konumuna gelebileceğini kaydetti.

Bugün piyasalarda takip edilecek veriler şöyle:
Şubat ayı Türkiye, Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE)  10.00
Almanya, şubat ayı ÜFE 10.00
İngiltere, şubat ayı TÜFE 12.30
ABD, Fed faiz kararı 21.00
Brezilya, BCB faiz kararı 23.30
 

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2019, 10:34
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını