Kurduğu sera sayesinde topraksız tarımla marul yetiştiriyor

Zonguldak Çaycuma ilçesinde yaşamını sürdüren Yunus Emre Akman, topraksız tarım modelini faliyete geçirerek suda marul yetiştiriyor.

Kurduğu sera sayesinde topraksız tarımla marul yetiştiriyor
EndüstrideAra - Haber Detay

ZONGULDAK (AA) - Zonguldak Çaycuma ilçesinde yaşamını sürdüren Yunus Emre Akman, topraksız tarım modelini faliyete geçirerek suda marul yetiştiriyor.

Şahnalar Mahallesi'nde evli ve 2 çocuk babası olan Yunus Emre Akman (42), internette yspmış olduğu araştırmalar neticesinde öğrendiği topraksız tarımı faliyete geçirmeye karar verdi.

Daha sonra kendi olanaklarıyla 100 metrekarelik alana sera kuran Akman, 144 fideyle başladığı topraksız marul üretimini zaman içerisinde 720 adede kadar yükseltti.

Akman, konuyla ilgili olark basın mensuplarına yapmış olduğu açıklamada, sera içerisinde belli bir bölümle üretime başladığını vurgulayarak, "İlerleyen aşamalarda daha çok geliştirmeyi düşünüyorum. İhtiyaca göre iki dönüme kadar çıkabiliriz. Bu bölgede göbek marulun üretilmesi ve toplaması zor. Hiçbir destek almadan kendi imkanlarımla ilerletiyorum." şeklinde konuştu.

Akman, serayı tamamen kendi olanaklarıyla kurduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Boruları aldım, içlerini deldim. Fideleri istedim. Gübre solüsyonunu hazırladım, otomasyonunu yaptık. Gözlemledim, sürekli kontrol altında. Otomatik olarak dozluyor, eksildiği zaman gübreyi kendisi ilave ediyor. Ölçümleri kendisi yapıyor. Burası Karadeniz olduğu için nem oranı çok yüksek. Sabahları seranın içerisi aşırı nem oluyor. Gece sıcaklıkları çok düşük olduğu için suların donmaması gerekiyor. Rezistanslar suyu ısıtarak ılık bir seviyede tutmaya çalışıyor."

İlaç kullanılmamasının işin güzel tarafı olduğunun altını çizen Akman, "Başında durmanıza gerek kalmıyor, bu yüzden cazip geliyor. Bu işi kendim yapıyorum. Babam yardımcı oluyor." dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2019, 12:26
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler