KÜÇÜK ÇAMLICA TV RADYO KULESİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olan Adil Karaismailoğlu, yapımı sürenKüçük Çamlıca TV Radyo Kulesi'ni eylül ayında hizmete açmayı hedeflediklerini açıkladı.

KÜÇÜK ÇAMLICA TV RADYO KULESİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI
Endüstrideara

ANKARA (AA) - Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olan Adil Karaismailoğlu, yapımı sürenKüçük Çamlıca TV Radyo Kulesi'ni eylül ayında hizmete açmayı hedeflediklerini açıkladı.

Bakanlık tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre Karaismailoğlu, Haziran ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaret ettiği ve en kısa sürede açılması talimatını verdiği kulede incelemeler gerçekleştirerek, yetkililerden bilgi edindi.

SBahse konu olan yatırımla İstanbul'un haberleşme altyapısını geliştireceklerini aktaran Karaismailoğlu, 369 metre yüksekliğindeki kulede 600 metrekare seyir terasının yanı sıra 100 ana ve 13 yedek olmak üzere toplam 113 adet 5 Kw vericisinin bulunduğunu, kuleden 40 ulusal radyo, 19 ulusal TV, 29 bölgesel radyo, 35 yerel radyo ve 1 yerel TV'nin yayın yapacağını belirtti.

Karaismailoğlu, yayın sistemlerinin program girişlerinin hem yedekli uydu anteniyle hem de fiber optik kablolar vasıtasıyla alınabilecek şekilde yedeklendiğini aktardı.

Kulenin mekanik sistemlerinin montajının ve devreye alınma işlemlerinin, pano ve trafoların montajlarının, saha içi yol imalatlarının, yapısal peyzaj imalatlarının ve amfitiyatro imalatlarının da tamamlandığını vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, Küçük Çamlıca TV Radyo Kulesi'nin İstanbul'da görüntü kirliliği oluşturan anten ve kulelerin tek bir noktada toplanarak çevreye yararlı olması maksadıyla da yapıldığını söyledi.

DAHA ÇOK YEŞİL ALANA YER VERİLDİ

Bakan Karaismailoğlu, projeye le ilgili peyzaj çalışmalarının da aralıksız sürdüğüne dikkat çekerek şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla projedeki yeşil alan kapasitesi artırıldı. Yatırımın 3 bin metrekare olan çim alanı 2 katına çıkartılarak 6 bin metrekareye yükseltildi. Erguvan, sedir, gürgen, sakız, zeytin, manolya, taflan ve ardıç olmak üzere 8 ayrı ağaç çeşidinin olduğu toplam 1780 ağaç projeyi çevreleyecek."

Kulenin faaliyete geçmesiyle birlikte İstanbul'daki tüm radyo kanallarının bu merkezden yayın yapacağını vurgulayan Karaismailoğlu, "FM-1,2,3,4 ve FM-5 anten ve combiner sistemlerinde montaj ve testlerin bitirilerek, FM vericilerinden başarıyla test yayını yapıldığını" belirtti.

Karaismailoğlu, aynı anda bütün testlerde başarı sağladıklarını anımsatarak, "Bu, dünyada bir ilktir. Ayrıca radyo kanallarının neredeyse tamamına yakınıyla sözleşmeleri imzaladık. Bütün kanallarla da sözleşme imza süreci kısa sürede tamamlanacaktır."  şeklinde konuştu.

PROJEDE YER ALMAKTAN DOLAYI MUTLUYUZ

Projenin öneminin farkında olduklarını söyleyen Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan ile haziranda kuleye ziyaret gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı yatırımın en kısa sürede hizmete alınması oldu. Biz de bu doğrultuda çalışmalarımızı son sürat sürdürüyoruz. İnşallah kuleyi eylül ayı içinde hizmete açmayı planlıyoruz. İstanbul'un sembollerinden biri olacak olan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da titizlikle takip ettiği bu projede yer almaktan büyük bir mutluluk, açılışının bize nasip olacak olmasından da ayrıca gurur duyuyoruz."

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2020, 11:30
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını