Kruvaziyer turizmi önemli bir fırsat

Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar, Türkiye’nin kruvaziyer turizmiyle bu sene turist rekoru kırması beklentisinin fırsata çevrilmesi gerektiğini söyledi.

Kruvaziyer turizmi önemli bir fırsat
Enerji Zirvesi

İSTANBUL (AA)- Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar, Türkiye’nin kruvaziyer turizmiyle bu sene turist rekoru kırması beklentisinin fırsata çevrilmesi gerektiğini söyledi.

Yaptığı basın açıklamasında Mustafa Kamar, turistlerin ülkemiz ziyaretlerinde yanlarında altın getirebilmelerine ve altının serbest dolaşımına izin verilmesi gerektiğini dile getirerek, bu sayede hem iç piyasaya katma değer sağlanacağını hem de ülkeye giren altının işlenerek yurt dışına satılmasıyla ihracata katkı sağlayacağına dikkat çekti.

Mustafa Kamar, yaklaşık 35 bin kuyumcu ile 6 bin üreticisiyle beraber toplam 1 milyon kişiye iş imkanı sunan mücevher sektörünün stratejik bir sektör olarak kabul edilmesi, her ay ihracat rekoruna imza atması için altının serbest dolaşımda olması ve altınla ticaretin serbest bırakılması gerektiğinin dile getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, Marmara ve Ege bölgelerinde kruvaziyer turizmine yönelik ilettiği hedeflere önem verdiklerini aktaran Kamar, kruvaziyerlerle satın alma gücü yüksek, nitelikli turistlerin ülkemize gelmesi, iç piyasaya büyük katkı sağlayacağını belirterek Turist başına yapılan mevcut ortalama harcamanın yükselmesiyle mücevher sektörünün hem iç piyasada hem de ihracattaki payının artacağına dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2019, 16:23
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını