banner1322
x

KOSGEB: "KOBİ'LERİMİZ 100 MİLYAR DOLAR İHRACAT YAPIYOR"

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, Türkiye'deki KOBİ'lerin yaklaşık 100 milyar dolar ihracat yaptığını, 100 bin KOBİ'nin bu ihracatı yaptığını kaydetti.

KOSGEB: "KOBİ'LERİMİZ 100 MİLYAR DOLAR İHRACAT YAPIYOR"
Robot Zirvesi

Kocaeli Sanayi Odası'nın temmuz ayı meclis toplantısında konuşan KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, "KOBİ'lerimiz 100 milyar dolar civarında ihracat yapıyor. Türkiye genelinde 100 bin KOBİ bu ihracatı gerçekleştiriyor." dedi.

"İSTİHDAMIN YÜZDE 70'İNİ KOBİ'LER GERÇEKLEŞTİRİYOR"

KOBİ'lerin Türkiye'deki toplam cirodan yarı yarıya pay aldığını aktaran Kurt, istihdamın da yaklaşık yüzde 70'ini KOBİ'lerin gerçekleştirdiğini söyledi.

Kurt, Türkiye'deki KOBİ'lerin ihracat istatistiğinin gelişmiş ülkelerden farklılaştığını, Türkiye'deki KOBİ'lerin ihracatı sevdiğini vurgulayarak, "KOBİ'lerimiz 100 milyar dolar civarında ihracat yapıyor. Türkiye genelinde 100 bin KOBİ bu ihracatı gerçekleştiriyor. Birçok gelişmiş veya gelişmekte olan ülkede bu kadar yüksek oranda değil. Bu bizim açımızdan değerlendirilmesi gereken, ciddi fırsatlar içeren, desteklenmesi gereken bir alan olduğunu gösteriyor." biçiminde konuştu.

"ENERJİ VERİMSİZ MOTORLARI DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORUZ"

Kurt, Türk sanayisinde elektrik motorlarının en büyük tüketim kaynağı olduğuna dikkat çekerek "Rekabetçi olabilmeniz için de rakipleriniz olan ülkeler seviyesinde maliyetleri tutabilmeniz lazım. Elektrik maliyetleri her dönem dalgalanıyor Türkiye'de, bazen uluslararası piyasanın altında oluyor, bazen de üstüne çıkabiliyor. Enerji verimsiz motorları dönüştürmek istiyoruz." dedi.

Küçük, mikro küçük ölçekli firmalara bilhassa yoğun çalıştırdıkları motorları, birinci ve ikinci nesil motorlar yerine üçüncü ve dördüncü nesil motorlarla değiştirmeleri adına yüzde 75'lik hibe vereceklerini ifade eden KOSGEB Başkanı, motorun değiştirildiğinde faturasını kendilerine getirmeleri halinde ivedilikle yüzde 75'ini karşılayacaklarını dile getirdi.

Kurt son olarak, artık Türkiye'nin bir sanayi devi olarak da güçlü bir şekilde algılanmaya başlandığını belirterek sözlerini sonlandırdı. (AA)

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını