KOSGEB ile DEİK arasında iş birliği protokolü gerçekleştirildi

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) arasında KOBİ'lerin ihracattaki paylarının yükseltilerek dış pazarlardaki etkinliklerini sağlamlaştırmak maksadıyla bir iş birliği protokolü gerçekleştirildi.

KOSGEB ile DEİK arasında iş birliği protokolü gerçekleştirildi
EndüstrideAra - Haber Detay

ANKARA (AA) - Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) arasında KOBİ'lerin ihracattaki paylarının yükseltilerek dış pazarlardaki etkinliklerini sağlamlaştırmak maksadıyla bir iş birliği protokolü gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen imza törenine, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da yer aldı. Protokole kurumlarını temsilen KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt ve DEİK Başkanı Nail Olpak imza atarken, Varank ve Pekcan atılan adımın hayırlı olması temeninisinde bulundu.

Uzkurt, törende yapmış olduğu konuşmada, bu protokolle KOBİ'ler arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğini geliştirme, küresel pazarda rekabet güçlerini artırma, karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunma ve kurumlar arasında eğitici programlar gerçekleştirme gibi birçok alandaki çalışmaları artırmayı arzuladıklarını dile getirdi.

KOBİ'lerin dış ilişkiler, dış ticaret ve yatırımlarla ilgili konularda bilgi birikimlerinin artırılması maksadıyla gerçekleştirilecek çalışmaları aktaran Uzkurt, protokol kapsamında eğitim programı, toplantı ve organizasyonlar gerçekleştireceklerini söyledi.

Uzkurt, DEİK tarafından yurt içinde ve dışında gerçekleştirilen iş konseyi toplantıları ile diğer etkinliklere KOSGEB veri tabanındaki KOBİ'lerin katılımının da teşvik edileceğini anlatarak, şöyle devam etti:

"Protokol, yurt dışında düzenlenen ve KOBİ katılımına açık olan iş heyeti programlarının KOSGEB'in 'Yurt Dışı Desteği' kapsamına alınması ve 'Yurt Dışı Pazar Destek Programı'ndan KOBİ'lerin yararlandırılmasında karşılıklı iş birliğine gidilmesi gibi birçok konuda, KOBİ'lerimize ortak hizmetler üretebileceğimiz verimli bir iş birliği imkanı sunacak."

DEİK Başkanı olan Nail Olpak, gerçekleştirilen protokolle Türkiye'nin kalkınmasına daha fazla katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirterek , DEİK'in 146 iş konseyiyle dünyanın dört bir köşesinde "ticari diplomasi" faaliyeti yürüttüğünü aktardı..

DEİK üyeleri arasında büyük firmaların yanı sıra KOBİ'lerin de bulunduğunu hatırlatan Olpak,şöyle konuştu:

"Bu çerçevede KOSGEB'in bizimle yaptığı protokolde vermiş olduğu destek son derece önemli. KOBİ'lerimiz değişen piyasa koşullarına hızlı uyum yetenekleri, esnek üretim yapıları, bölgeler arasındaki dengeli büyümeye katkılarıyla işsizliğin azaltılmasında ve yeni iş alanlarının açılmasında ülke kalkınmasına en fazla katkıda bulunan işletmelerin başında geliyor."

Olpak, iş birliği kapsamında dünya çapındaki toplam146 iş konseyiyle elde ettikleri tecrübeyi KOSGEB ile paylaşacaklarının altını çizerek, DEİK'in KOSGEB üyelerine aidatlarında yüzde 20 ile 50 arasında indirim uyguladığını anımsattı.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2019, 11:07
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Proses Zirvesi

Dergiler