KOSGEB ile Azerbaycanlı KOBİA arasında önemli anlaşma

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Azerbaycan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Geliştirilmesi Ajansı (KOBİA) arasında Eylem Planı Protokolü'nin imzası gerçekleştirildi.

KOSGEB ile Azerbaycanlı KOBİA arasında önemli anlaşma
Robot Zirvesi

BAKÜ (AA) - Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Azerbaycan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Geliştirilmesi Ajansı (KOBİA) arasında Eylem Planı Protokolü'nin imzası gerçekleştirildi.

Bakü'de temaslar gereçkleştiren KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, birliğin Azerbaycanlı muadili KOBİA Başkanı Orhan Memmedov'la buluştu. İki başkan, kurumlar arasında Eylem Planı Protokolü'nü imzaladıktan sonra, Ziraat Bankası’nın Bakü’deki ofisinde Azerbaycan'da faaliyet gösteren çeşitli şirket ve bankaların yöneticileri ile bir toplantı düzenledi.

Toplantı öncesinde KOBİA ile imzalanan protokole ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan KOSGEB Başkanı Uzkurt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in 25 Şubat'ta Bakü'de gerçekleştiren Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısında 15 milyar dolar ticaret hacmi hedefi belirlediğini anımsattı

Uzkurt, Azerbaycanlı muadilleri KOBİA ile söz konusu 15 milyar dolar ticaret hacmi hedefinin gerçekleştirilmesi için planlar yaptıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Bugün imzaladığımız metinde tarafların gelecek dönemindeki adımları neler olacak, üzerlerimize düşenler nelerdir bunu somutlaştırdık. İki ülke KOBİ'lerinin birbirine entegrasyonunu sağlayacağız. İki ülkeye olarak yatırımların artırılması için çalışmalar yapacağız. Özellikle Türk firmalarının Azerbaycanlı şirketlerle birlikte bu ülke üzerinden Asya pazarlarına, Azerbaycan şirketlerinin de Türk şirketleriyle birlikte Türkiye üzerinden Avrupa ve Afrika pazarlarına açılmasına gayret göstereceğiz. Eğer bu iş birliğini etkin biçimde gerçekleştirebilirsek iki ülke arasındaki ticaretin gelişmesiyle birlikte bölgesel olarak da çok dominant bir rol üstleneceğini düşünüyoruz."

KOBİA Başkanı Orhan Memmedov da KOSGEB'in küçük ve orta ölçekli işletmelere destek hususunda büyük tecrübeye sahip olduğunu, bu tecrübeden faydalanmak istediklerini dile getirdi.

Memmedov, KOSGEB'le imzaladıkları eylem planının Azerbaycan ve Türkiye arasında ticaret hacminin artmasına katkı sağlayacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2020, 12:37
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını