KOSGEB DESTEĞİYLE ÜRETİLEN BİO KESE KÂĞIDI AVRUPA'YA İHRAÇ EDİLİYOR

KOSGEB'den aldığı destekle kese kağıdı işleme atölyesi kurarak 5 kişiye istihdam sunan girişimci kadın, doğada 1 ile 3 yıl arasında yok olan bio kese kağıtlarını Avrupa ülkelerine ihraç ediyor.

KOSGEB DESTEĞİYLE ÜRETİLEN BİO KESE KÂĞIDI AVRUPA'YA İHRAÇ EDİLİYOR
Endüstrideara

SAKARYA (AA) - Sakarya'da KOSGEB'den aldığı destekle kese kağıdı işleme atölyesi kurarak 5 kişiye istihdam sunan girişimci kadın, doğada 1 ile 3 yıl arasında yok olan bio kese kağıtlarını Avrupa ülkelerine ihraç ediyor.

KOSGEB'den 80 bin lira genç girişimci desteği alarak geçen sene Adapazarı ilçesinde kese kağıdı işleme atölyesi açan 40 yaşındaki Aysun Sarı, iş yerinde doğaya zarar vermeyen ve su sızdırmayan özelliğe sahip bio kese kağıdı üretimine başladı.

Atölyesinde biri kadın 5 kişiye istihdam olanağı sağlayan Sarı'nın ürünleri, iç piyasanın yanı sıra Almanya, İtalya ve Norveç gibi Avrupa ülkelerinden büyük ilgi görüyor.

Atölyesini büyütüp hem yurt içi hem de yurt dışında fabrika açmayı hedefleyen Sarı, daha çok istihdam ve üretim sağlayarak ülke ekonomisine katkıda sağlamayı amaçlıyor.

BAŞARI GÜZEL BİR DUYGU

Girişimci Aysun Sarı, konuyla ilgili olarak basın mensuplarına yapmış olduğu açıklamada, atölyede ürettikleri bio kese kağıtlarının gıda ve hava yolları sektörlerinde kullanıldığını belirtti.

Ürünün su geçirmediğini, doğada 1 ile 3 sene arasında tamamen çözülüp yok olduğunu dile getiren Sarı, "Kese kağıtları patates nişastasından üretiliyor. Tamamen çevre dostu olup doğada çözülüyor ve zararsız. Ürettiğimiz ürünleri Almanya, İtalya ve Norveç gibi ülkelere ihraç ediyoruz." şeklinde konuştu.

Atölyeyi büyütüp yurt dışına daha çok ürün göndermek ve istihdam sağlamak istediğini aktaran Sarı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Daha büyük bir fabrika açmak hatta yurt dışına da bir fabrika açmak istiyorum. Bize bu imkanı veren devletimize çok teşekkür ediyorum. Şu anda atölyede 5 kişilik bir ekiple çalışıyorum ama bu sayıyı onlarca, yüzlerce kişiye çıkarmak istiyorum. Pandemi süresince ara verdiğimiz üretime tekrar başladık. Yurt dışına tekrar ürünlerimizi göndermeye başladık. İşlerim güzel, bir şeyi başarmak gerçekten güzel. İnsanın kendi ayaklarının üzerinde durması güzel. Kadınlar bir şeyler yapmalı, evde dahi olsa bir şeyler üretmeli."

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2020, 15:55
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını