KORTEKS PET ŞİŞEDEN POLYESTER İPLİK ÜRETECEK

Zorlu Tekstil Grubu şirketlerinden Korteks, 10 milyon dolar yatırımla Polimer Geri Dönüşüm Tesisini devreye aldı. Avrupa’da ilk kez pet şişeden polyester iplik üretecek.

KORTEKS PET ŞİŞEDEN POLYESTER İPLİK ÜRETECEK
Enerji Zirvesi

Avrupa’nın en büyük, entegre ve inovatif polyester iplik üretim merkezi Korteks, 10 milyon dolar yatırım bedeliyle Polimer Geri Dönüşüm Tesisi projesini hayata geçirdi. Bu proje sayesinde hem Avrupa’da hem de Türkiye’de bir ilk gerçekleştirerek yüzde 100 pet şişeden polyester iplik üretecek. Tesiste pet şişe ve diğer üretim firesi ipliklerden polyester ipliğin hammaddesi olan “RPET Cips” üretimi yapılarak, bunlar filament polyester ipliğe dönüştürülecek. Tesis, toplam 17 bin metrekare alan üzerinde ayda 600 ton üretim kapasitesine sahip olacak. Polyesterin kullanıldığı giyim, ev tekstili, otomotiv gibi birçok sektör için geniş bir ürün yelpazesi sunacak. 

“SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ 360 DERECELİK BİR YAKLAŞIMLA YÖNETİYORUZ”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Korteks Genel Müdürü Barış Mert, “Dünyanın içinden geçtiği bu süreç sürdürülebilir bir yaşamı hep birlikte inşa etmemizin gerekliğini bir kez daha ortaya koyuyor. Biz Zorlu Grubu’nda Akıllı Hayat 2030 stratejisi doğrultusunda sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi haline getirerek bu konuda uzun bir süredir önemli adımlar atmaya devam ediyoruz. Korteks çatısı altında hammaddeden, iş süreçlerine su ve enerji yönetiminden nihai ürüne kadar tüm aşamalarda sürdürülebilirliği 360 derecelik bir yaklaşımla yönetiyoruz. Döngüsel ekonomi tabanlı inovasyona dayalı yeni nesil bir tekstil anlayışını adım adım hayata geçiriyoruz. Pandemi sürecinde, daha sürdürülebilir bir yaşama olan inancımızla hayata geçirdiğimiz Polimer Geri Dönüşüm Tesisi bunun en güzel örneklerinden biri. Bu yatırımla, bir yandan kaynaklarımızı verimli bir şekilde kullanırken bir yandan da her geçen gün daha da büyük bir küresel sorun haline gelen plastik atıkların yarattığı çevresel etkinin azaltılmasına katkı sağlayacağız. 1 Ton geri dönüştürülmüş iplik üretimi için doğada biyolojik olarak parçalanamayan, tüketici atığı olan yaklaşık 110.000 adet plastik şişenin azaltılmasına katkıda bulunacağız. Plastik şişeler ve polyester bazlı iplik firesini geri dönüştürerek ekonomiye yeniden kazandıracak olan bu yatırım sayesinde döngüsel ekonominin doğası gereği enerji tasarrufu sağlayarak, sera gazı emisyonumuzu da azaltmış olacağız” dedi.
 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını