KONYA’DAKİ MODEL FABRİKA VERİMLİLİĞİ ARTIRIYOR

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya’da yer alan Model Fabrika’nın 100’ün üzerindeki sanayi kuruluşunun üretimde verimliliği arttırdığını söyledi.

KONYA’DAKİ MODEL FABRİKA VERİMLİLİĞİ ARTIRIYOR
Robot Zirvesi

Konya Model Fabrika'da hizmet alan 100'ün üzerindeki sanayi kuruluşu, üretimde verimliliği artırarak rekabette üstünlük elde ediyor. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, model fabrikanın sanayiye önemli katkılar sağladığını belirtti. Öztürk, “Konya Model Fabrika, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile BM Kalkınma Programı (UNDP) desteği ve finansmanıyla kuruldu. KTO tarafından yürütülen proje, Konya Sanayi Odası ile Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünün ortaklığında hayata geçti. Konya Model Fabrika 12 milyon TL yatırım bedeliyle hayata geçti. Burada "öğren-dönüş" modeli uygulandı. Bu modelle eğitim alan proje liderleri, öğrendiklerini firmalarında uygulayarak verimliliği artırma faaliyetlerini gerçekleştirdi. Katılımcıların geniş yelpazede her konuda uygulamalı eğitim aldı” dedi. 

100’ÜN ÜZERİNDE FİRMA VERİMLİLİĞİNİ ARTIRDI 
 
Öztürk, Konya Model Fabrika'nın 2020 eylül ayında hizmet vermeye başladığını belirterek, şöyle konuştu:"Bu kapsamda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'a teşekkür ediyoruz. Türkiye'de model fabrikaları yaygınlaştırarak, ülkede verimliliğin artırılmasına yönelik proje geliştirildi. Türkiye'deki 8 model fabrikadan biri de şehrimizde. Geçen günlerde Bakanımızın katılımıyla açılışı gerçekleştirildi. KTO Teknoloji ve Eğitim Kampüsü'nün içerisindeki Konya Model Fabrika 1 yıldır faaliyette. Bugüne kadar 13 firmaya 'öğren-dönüş programı, 33 firmaya eğitim ve danışmanlık hizmeti, 47 firmaya da teknolojik danışmanlık hizmetleri gerçekleştirildi. 13 firmanın aktif programı sürüyor. Sonuçlarına baktığımızda firmalar, yüzde 50 ile yüzde 120'ye varan verimlilik artışı yakaladı. Bu da projenin çok doğru olduğunu ve Anadolu sanayisinin verimliliğinin artırılmasında önemli katkıları olacağını gösteriyor." (AA)
 
 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını