banner1322
x

Konya'da “Ara Malı İthalatı ve Yerlileştirme“ paneli

MEVKA tarafından yerli üretime dair farkındalık sağlanması amacıyla düzenlenen panelde, ithalatı yüksek ara ürünlerin Türkiye'de üretilmesi konusu ele alındı

Konya'da “Ara Malı İthalatı ve Yerlileştirme“ paneli
Robot Zirvesi

KONYA (AA) - Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından, yerli üretime ilişkin bilgilendirme yapılması ve farkındalık sağlanması amacıyla düzenlenen panelde, ithalatı yüksek ara ürünlerin Türkiye'de üretilmesi konusu tartışıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansı Koordinasyon Daire Başkanı Nuri Barış Tartıcı, bir otelde düzenlenen, "Ara Malı İthalatı ve Yerlileştirme" panelinde, dışa bağımlılığın azaltılmasında yerli üretimin hayati öneme sahip olduğunu söyledi.

Yerli üretimin daha etkin hale getirilmesi için ülke çapında farkındalık oluşturulduğunu belirten Tartıcı, çalışmaların ithal ara malı bağımlılığının azaltılmasına katkıda bulunacağına inandığını ifade etti.

ARA MALLARI, İTHALATIMIZIN YÜZDE 70'İNİ OLUŞTURUYOR

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak da ülkede 7'den 70'e herkesin milli duygularla yerlileşme ve millileşme seferberliğine katkıda bulunduğunu söyledi.

Konya sanayisinin bu konuda önemli adımlar atabilecek potansiyele sahip güçlü bir sanayi olduğunu belirten Toprak, "Ara malları, ithalatımızın yüzde 70'ini oluşturuyor. 2000 yılında yaklaşık 20-30 milyar dolarlık ara malı ithalatı varken, bugün 170 milyar dolar civarında. Bu, dışarıya bağımlı olmak, dış ticaret açığımızın yükselmesi demek." diye konuştu.

Ülkede üretimi mümkün ürünlerin hızla üretilmesiyle dışa bağımlılığın azalacağına işaret eden Toprak, bunun millileşme ve yerlileşmenin büyük bir başlangıç adımı olmasını diledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 14:44
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını