banner1116
x

KONSEPT TARIM’DAN SU TASARRUFUNA KATKI

Tarım, turizm ve gayrimenkul alanındaki faaliyetleriyle adından söz ettiren API Group’a ait Konsept Tarım, yerli ürünün sürdürülebilir geleceği için teknolojik yatırımlarına devam ediyor.

KONSEPT TARIM’DAN SU TASARRUFUNA KATKI
Enerji Zirvesi

Türkiye’nin en büyük ceviz bahçelerine sahip olan API Group’a ait Konsept Tarım, tarımda su tasarrufunu sağlamak için teknolojinin tüm imkânlarından faydalanıyor. Kurulduğu günden bu yana doğaya saygılı, sürdürülebilir anlayışıyla üretim yapan Konsept Tarım, GPS dikim tekniği, damla sulama ve drone ile ilaçlama gibi tekniklerle tarım yapıyor; sadece damla sulama sistemleriyle yüzde 50-65 arasında su tasarrufu sağlıyor.

TEKNOLOJİYİ TARIMA ENTEGRE EDİYOR 

Tarımın geleceğinin su kaynaklarının kullanımına bağlı olduğu bilinciyle tarım alanlarında özellikle suyun tasarruflu kullanımına ilişkin hareket ettiklerini vurgulayan API Group ve Konsept Tarım CEO’su Alper Apaydın, “Türkiye’de tüketilen suyun yüzde 70’inden fazlası tarımsal üretimde kullanılıyor. Bu nedenle tarım alanlarında suyun modern sistemlerle kullanılması konusunda yapılan çalışmalar artırılıyor ancak buna rağmen ‘vahşi sulama’ oranı halen çok yüksek. Biz Konsept Tarım olarak, teknolojiyi tarıma entegre ediyor ve yerli mühendislik gücünü kullanarak suyun her damlasını takip edecek sistemlerle büyümeye devam ediyoruz.” dedi. 
Tarımın verimli ve sürdürülebilir olması için teknoloji kullanımının şart olduğunu dile getiren Apaydın “Araziyi hazırlarken kullandığımız GPS teknolojisi suyun akım yönünü ayarlamamızı sağlıyor. Sulama sistemlerinin ekim alanına göre ayarlanması, gübreleme sistemlerinin dijital olarak takip edilmesi verimlilik getiriyor. Su tasarrufunu aynı zamanda su hasadı yaparak yani yağmur suyunu biriktirerek sağlıyoruz” dedi.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİNE VE ÇİFTÇİLERE EĞİTİM 

Drone ile ilaçlama konusunda ileri gelen üniversitelerin Teknokentleri ile ortak proje çalışmaları yürüten Konsept Tarım, yerli ürünün sürdürülebilir geleceği için fidan üretimi yapıyor; çiftçilere gübreleme, ilaçlama ve sulama ile alakalı konularda belirli dönemlerde ziraat mühendisleri ile eğitimler veriyor. Tarımda teknoloji kullanımını ile iş gücünde tasarruf sağlarken, ürünlerin dikiminden hasadına olan tüm süreçte teknolojiyi kullanarak ekili alanlarda maksimum verim ve çok daha kaliteli ürün elde ediyor.

YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler