banner1322
x

KOCAELİ’DE GÜNEŞ ENERJİ SANTRALLERİ BELEDİYE BÜTÇESİNE KATKI SAĞLIYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğüne ait güneş enerji santrallerinden, günlük 3 bin 405 hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik elde ediliyor.

KOCAELİ’DE GÜNEŞ ENERJİ SANTRALLERİ BELEDİYE BÜTÇESİNE KATKI SAĞLIYOR
Endüstri 40 Zirvesi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı açıklamaya göre, Kocaeli'nin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan İSU Genel Müdürlüğü, abonelerine sağlıklı hizmetler yürütmek için 23 atık su arıtma, 13 içme suyu arıtma tesisi, onlarca içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu terfi merkezi ile hizmet veriyor.

Söz konusu tesislerin verimli çalışması neticesinde 2020 yılında İSU’nun 126,5 milyon lira enerji gideri oldu. Enerji giderlerinin bir kısmını karşılamak için yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmak için yatırımlar gerçekleştiren İSU, Kandıra Namazgah Barajı yanında 3 ve Kullar Atık su Arıtma Tesisi üzerinde olmak üzere 4 güneş enerji santral tesisleri ile günlük 3 bin 405 hanenin enerji ihtiyacı olan 21 bin 144 kWh elektrik üretiliyor.

Ayrıca, baraj ve isale hatlarından yararlanmak için 6 hidroelektrik santrali ve atık su arıtma çamurlarından yararlanmak için de 2 biyokütle enerji santralinde enerji elde edilirken, geçtiğimiz yıl işletmeye alınan enerji santralleri ile 2020 yılında 10,25 milyon lira enerji geliri elde etti.

İSU, bu sayede enerji giderlerinin yüzde 12'sini karşılamış oldu. (AA)


 

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 04:40
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını