KOCAELİ İLE İZMİR TEKNOLOJİ KORİDORU İLE BİRLEŞECEK

Cumhurbaşkanı Kararı ile İzmir'de yaklaşık 180 bin metrekarelik alan, Bilişim Vadisi'nin kurumsal yapısıyla birleştirilerek "İzmir Teknoloji Üssü" ek alanı olarak belirlendi.

KOCAELİ İLE İZMİR TEKNOLOJİ KORİDORU İLE BİRLEŞECEK
EndüstrideAra - Haber Detay

Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu, İzmir'de yaklaşık 180 bin metrekarelik alanın Bilişim Vadisi'nin "İzmir Teknoloji Üssü" ek alanı olmasına ilişkin, Kocaeli ve İzmir arasında oluşacak teknoloji koridorunun önemine ilişkin konuştu.

TEKNOLOJİK ENTEGRASYON İÇİN YENİ BİR ADIM ATILDI

Bilişim Vadisi'nin 2019 yılında resmi açılışını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törende İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü yanında kurulacak yeni teknoloji geliştirme bölgesini Vadi'nin çatısı altına alacaklarını söylemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İşte Osmangazi Köprüsü burada. Artık İzmir'e 2,5 saatte ulaşılabiliyor. Bu sayede Kocaeli ile İzmir'i teknolojik açıdan da buluşturuyoruz. Buralarda oluşacak bilgi birikimiyle uluslararası alanda rekabet edebilir bir teknoloji üssü oluşturmanın peşindeyiz." demişti.

Bilişim Vadisi'nden yapılan açıklamaya göre, Kocaeli ile İzmir'in teknolojik entegrasyonu için yeni bir adım atıldığı ifade edilerek, T.C. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile İzmir'de yaklaşık 180 bin metrekarelik alanın, Vadi'nin kurumsal yapısıyla birleştirilerek "İzmir Teknoloji Üssü" ek alanı olarak belirlendiği belirtildi.

"KÜRESEL REKABETİ ARTIRACAK"

Konu hakkında görüşlerini paylaşan Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu, Bilişim Vadisi'nin Türkiye'nin en büyük teknoloji geliştirme bölgesi olduğuna işaret ederek, "Bu kararla Kocaeli ve İzmir arasında oluşacak teknoloji koridoru, Bilişim Vadisi'nin tecrübe, bilgi ve birikimiyle teknolojide küresel rekabeti artıracak." ifadelerini kullandı.

"DUVARSIZ TEKNOPARK KURUYORUZ"

Vadi'nin gelişen ekosisteminin üniversiteleriyle, enstitüleriyle ve kuracağı altyapılarla sanayinin dijitalleşmesinde ve yazılım endüstrisinin gelişmesinde önemli katkı sunmaya başladığını kaydeden İbrahimcioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu katkı, Bilişim Vadisi İzmir Teknoloji Üssü ile de bütünleşip, güçleniyor ve büyüyor. Böylelikle merkezi olmayan Ar-Ge anlayışıyla duvarsız teknopark kuruyoruz." 

İŞ BİRLİĞİ AĞINI İZMİR'E TAŞIYACAK

Bu doğrultuda Vadi, geliştirdiği ulusal ve uluslararası iş birliği ağını İzmir Teknoloji Üssü ile İzmir'e taşıyacak. İzmir Teknoloji Üssü, üreteceği yüksek ve faydalı teknolojiyle ulusal ve uluslararası firmalara ev sahipliği yapacak.

Burada kurulacak Ar-Ge ve kuluçka merkeziyle girişimcilere destek verilecek ve böylece şehirdeki istihdama ve üretime katkı sağlanmış olacak. (AA)

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2021, 11:46
YORUM EKLE

Radyo

Proses Zirvesi

Dergiler