banner1322
x

KOÇ HOLDİNG İLK ÇEYREK SONUÇLARINI AÇIKLADI

Koç Holding, 2021 yılının ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Holding CEO'su Çakıroğlu, sonuçları ve performansı değerlendirdi.

KOÇ HOLDİNG İLK ÇEYREK SONUÇLARINI AÇIKLADI
Endüstri 40 Zirvesi

Yılın ilk çeyrek finansal sonuçlarını duyuran Koç Holding, 2021 yılının ilk çeyreğinde konsolide bazda toplam 57,3 milyar TL gelir elde ederken, 2,6 milyar TL kombine yatırım gerçekleştirdi.

"ÜRETMEYE VE DEĞER YARATMAYA DEVAM EDİYORUZ"

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, ilk çeyrek sonuçlarını değerlendirerek Covid-19'un etkili olduğu dönemde başarılı sonuçlar elde ettiklerinin altını çizdi.

Çakıroğlu, “Pandemi ile mücadelede bir yılı geride bırakırken, salgının küresel çaptaki etkilerini birçok alanda hissetmeye devam ediyoruz. İçinde bulunduğumuz bu zorlu sürece rağmen 2021’in ilk çeyreğinde başarılı sonuçlar elde ettik. Koç Topluluğu olarak çalışma arkadaşlarımızın üstün gayretleri, çevik yönetim anlayışımız, sağlam bilançomuz, dengeli portföy yapımız, kuvvetli bayi teşkilatımız, esnek tedarik zincirimiz, dijital yetkinliklerimiz ve çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim performansımızla üretmeye ve değer yaratmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

"YILA TÜM SEKTÖRLERDE GÜÇLÜ BAŞLANGIÇ YAPTIK"

Topluluk olarak faaliyet gösterdikleri tüm sektörlerde 2021 yılına güçlü bir giriş yaptıklarına vurgu yapan Çakıroğlu, "Yılın bu döneminde özellikle dayanıklı tüketim ve otomotiv sektörlerinde geçtiğimiz yıldan gelen güçlü iç talebin devam ettiğini gözlemledik. Yurt içi pazardaki güçlü talebin yanı sıra ihracat rakamlarında da ivme yakalayan Arçelik, tüm ürün gruplarında önemli bir satış performansı sergileyerek konsolide net gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 67 artırdı ve 13 milyar TL’ye çıkardı." diye konuştu.

Çakıroğlu, otomotiv sektöründeki faaliyetlerine ve rakamlara ilişkin de şu ifadeleri kullandı:

"Otomotiv sektöründe yurt içi pazardaki satışlarda yüzde 61’lik bir artış gözlemledik. Egea model ailesini yenileyen ve Egea Cross’u ürün ailesine katan Tofaş, geçtiğimiz 2 yılda olduğu gibi bu dönemde de Fiat markasıyla pazar liderliğini sürdürdü. 14 yıldır kesintisiz şekilde sektörün lider üreticisi olan TürkTraktör ise traktör piyasasındaki güçlü performansını devam ettirdi. Yurt içi traktör satış adetleri 2021 yılının ilk üç ayında 2020 yılının ilk üç ayına göre yüzde 126 artış gösterdi. Traktör satışlarındaki başarılı performansın yılın geri kalanında da sürmesini bekliyoruz. 2020 yılında önemli ihracat anlaşmalarına imza atan Otokar ise ilk çeyrekte ihracatını yüzde 44, gelirlerini yüzde 91 artırarak global bir oyuncu olma hedefine ulaşmak için cesur adımlarla yoluna devam ediyor. Türkiye’nin en büyük rafineri şirketi Tüpraş ise pandemi koşullarına rağmen ülkemizin akaryakıt talebini karşılama görevini başarılı bir şekilde yerine getirmeye devam etti."

"YATIRIMLARIMIZ, 5 YILDA 43 MİLYAR TL'Yİ AŞTI"

Bu süreçte yatırımlarına da kesintisiz devam ettiklerini, 2,6 milyar TL’lik kombine yatırım gerçekleştirdiklerini ve bu doğrultuda toplam yatırımlarının son 5 yılda 43,3 milyar TL’ye ulaştığına dikkati çeken Çakıroğlu, yatırımlarına ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"Ford Otosan, Avrupa’nın en büyük ticari araç üretim üssü olan Kocaeli Fabrikaları’nda elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari araç projelerinin hayata geçirileceği ve 2026’ya kadar sürecek olan 20,5 milyar TL’lik yeni yatırımının en önemli fazını duyurdu. Otomotiv sanayisinin en büyük yatırımı kapsamında Kocaeli Fabrikaları’nda ‘Yeni Nesil Transit Custom’ ailesinin dizel ve şarj edilebilir, hibrit elektrikli PHEV (Plug-In Hybrid) versiyonları ile tam elektrikli ilk versiyonunun yanı sıra Ford Motor Company ve Volkswagen AG'nin stratejik iş birliği çerçevesinde yeni nesil Volkswagen 1 tonluk ticari araç modeli de Ford Otosan tarafından üretilecek. Bu yatırımla ülkemizin otomotivdeki rekabet gücünü önemli ölçüde artırmayı hedefliyoruz. Aygaz ise Bangladeş pazarına yönelik olarak LPG temini, dolumu ve dağıtımı konusundaki ve AyKargo ile kargo sektöründeki faaliyetlerini geliştirmek üzere 2021 yılında yatırımlarına ağırlık verecek. Entegre ve öncü bir enerji piyasası oyuncusu olmayı hedefleyen Entek ise yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımlarına ve yenilikçi teknolojileri uygulamak için çalışmalarını sürdürüyor."

"TÜRKİYE'DEKİ İLK ŞİRKET OLDUK"

Son olarak 2050'de karbon sıfır olacak şekilde düşük karbon ekonomisine geçişe yönelik çalışmalarına da değinen Çakıroğlu, Holding'in Dünya Ekonomik Forumu (WEF) bünyesinde yer alan Uluslararası İş Konseyince oluşturulan ‘Paydaş Kapitalizmi Göstergeleri’ni kurumsal raporlamalarında kullanacağını taahhüt eden Türkiye’deki ilk şirket olduğunu vurguladı.

Çakıroğlu, söz konusu taahhüdün kazanımlarına ilişkin olarak da "Çevresel, sosyal, kurumsal yönetim alanlarındaki performansımızı ve ilerlememizi şeffaf bir şekilde paylaşmamıza katkı sağlayacak bu taahhüt; sürdürülebilirlik vizyonunu tüm iş stratejimize, operasyonlarımıza ve kurumsal beyanlarımıza dâhil etme konusundaki kararlılığımızın bir yansımasıdır." dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2021, 11:47
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını