banner1322
x

KOBİ VE GİRİŞİMCİLER AR-GE VE İNOVASYONU KONUŞMAK İÇİN BULUŞUYOR

Türkiye'deki işletmelerin rekabet gücünü artırma yollarının ele alınacağı ve teknolojik gelişmelerin ışığında yol haritasının oluşturulacağı “Rekabetçi Sektörler Programı" tanıtım etkinliği 15-16 Mart’ta yapılacak.

KOBİ VE GİRİŞİMCİLER AR-GE VE İNOVASYONU KONUŞMAK İÇİN BULUŞUYOR
Endüstrideara

Avrupa Birliği (AB) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı eş finansmanıyla yürütülen ve işletmelerle KOBİ'lerin iç ve dış piyasada rekabet gücünü artırmayı amaçlayan "Rekabetçi Sektörler Programı"nın tanıtım etkinliği Ankara’da düzenlenecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, etkinlik Bakan Mustafa Varank ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut'un katılımıyla gerçekleştirilecek.

"Etkisi ve Ötesi" temasıyla gerçekleştirilecek etkinlikte, programın ikinci döneminde destek alan projelerin faydalanıcıları, iki gün boyunca uzmanlarla birlikte programın ve projelerin ülke ekonomisine etkilerini ve gelecek dönemde yapılacakları masaya yatıracak.

2007'de uygulanmaya başlanan ve iki dönemde yaklaşık 800 milyon euro bütçeyle 87 projenin geliştirildiği Rekabetçi Sektörler Programı'nın ikinci dönem çalışmaları hızla devam ediyor.

Etkinlikte, Kovid-19 salgını sonrası daha da önemli hale gelen dijital dönüşüm, salgının getirdiği zorluklar ve bu zorluklarla başa çıkma yöntemleri ele alınacak konular arasında yer alıyor.

TÜRKİYE İLE AB’NİN SANAYİ VE TEKNOLOJİ ALANINDAKİ İŞ BİRLİKLERİ KONUŞULACAK

 Bakan Varank, toplantının ilk gününde, "Yenilik ve Teknoloji: Yeni zorluklar ve yeni projeler" başlıklı bir konuşma yapacak.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut da toplantıda, Avrupa'nın rekabet gücünü ve yenilikçiliğini anlatacak iken,Türkiye ile AB'nin sanayi ve teknoloji alanında yürüttüğü iş birliği üzerinde de duracak.

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal'ın tema konuşmasını yapacağı program, Türkiye'nin rekabet gücünün artırılması ve yenilik odaklı üretim kültürünün Türkiye'de yaygınlaştırılması için yürütülen projelerin uzmanlar tarafından tartışılacağı panellerle devam edecek.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME İÇİN AR-GE VE YEŞİL MUTABAKAT

İlk panel Gazeteci Fırat Gazel'in başkanlığında gerçekleşecek ve “Türkiye'de Sürdürülebilir ve Kapsayıcı Büyüme" olacak. Panelde, Türkiye'deki Ar-Ge ve yenilikçilik enerji ve doğal kaynaklar alanında KOBİ'lerin ihtiyaçları ve rekabet avantajları tartışılacak.

Panel kapsamında AB'nin 2050'ye kadar ekonomik büyümeyi kaynak bağımlılığından kurtaracak biçimde dönüştürme stratejisi olan "Yeşil Mutabakat" da ele alınacak. Bu çerçevede Türk girişimcilerinin ve KOBİ'lerinin rekabet güçlerini artırmak için neler yapmaları gerektiği, hangi enerji kaynaklarını nasıl kullanabilecekleri, ayrıca yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği de tartışılacak. (AA)
 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını