KOBİ'lere 71,5 milyon liralık dijitalleşme katkısı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank, gelecek dönemde teknoloji geliştirici KOBİ'lerin nitelik ve niceliğini artırmaya özel önem vereceklerini vurgulayarak, KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) ile 50,5 milyon lirası geri ödemesiz, toplamda 71,5 milyon liralık desteğin KOBİ'lere ulaşacağını müjdeledi.

KOBİ'lere 71,5 milyon liralık dijitalleşme katkısı
Proses Zirvesi

ANKARA (AA) - Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank, gelecek dönemde teknoloji geliştirici KOBİ'lerin nitelik ve niceliğini artırmaya özel önem vereceklerini vurgulayarak, KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) ile 50,5 milyon lirası geri ödemesiz, toplamda 71,5 milyon liralık desteğin KOBİ'lere ulaşacağını müjdeledi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, mart ayında çıkılan KOBİGEL'in "İmalat Sanayinde Dijitalleşme" temalı çağrısı, yerli teknoloji geliştiricisi ve üretimini dijitalleştirmek isteyen KOBİ'leri kapsıyordu.

Programın amacı, özgün yerli teknolojilerin ağırlıkta olduğu bir dijitalleşme için, teknoloji geliştiren KOBİ envanterini büyütmek ve KOBİ'lerin dijitalleştirilmiş iş süreçlerini artırmak olarak belirlenmişti.

Bu çerçevede, büyük verinin kullanımı, nesnelerin interneti, akıllı sensör teknolojileri, otonom robot teknolojileri, yapay zeka ve siber güvenlik alanları çağrı kapsamına alındı. Ayrıca, açık kaynak kodlu yazılımları içeren proje başvurularına da öncelik verildi.

İki aşamalı değerlendirme sürecinden sonra destek almaya hak kazanan işletmeler belli oldu. KOBİ'lere bu alanda ilk kez verilecek olan  desteğin sonuçlarını ise Bakan Varank kamuoyuyla paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2019, 20:15
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler