banner1112
x

KOBİ'ler için faiz indirimi müjdesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank, KOBİ'lerin finansmana daha kolay erişilebilmesi amacıyla KOSGEB'in bankalarla yaptığı protokolde firmalar lehine değişikliğe gittiklerini söyleyerek, "KOSGEB, bankalarla yaptığı yeni anlaşmayla Finansman Destek Programı'nda faiz oranlarını aşağı yönlü revize ederek 175 baz puanlık bir indirim yaptı." şeklinde konuştu.

KOBİ'ler için faiz indirimi müjdesi
Robot Zirvesi

ANKARA (AA) -  Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank, KOBİ'lerin finansmana daha kolay erişilebilmesi amacıyla KOSGEB'in bankalarla yaptığı protokolde firmalar lehine değişikliğe gittiklerini söyleyerek, "KOSGEB, bankalarla yaptığı yeni anlaşmayla Finansman Destek Programı'nda faiz oranlarını aşağı yönlü revize ederek 175 baz puanlık bir indirim yaptı." şeklinde konuştu.

Bakan Varank, ATO Congresium'da gdüzenlenen 7. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri Ödül Töreni'ni sırasında yaptığı konuşmada, küresel rekabette ayakta kalabilmek amacıyla teknolojinin tüketicisi değil, üreticisi olunması gerektiğini dile getirdi.

Teknolojiyi üretmek için iyi işleyen bir Ar-Ge ve yenilik ekosisteminin gerekliliğinin altını çizen Varank, "17 sene boyunca, bilime ve teknolojiye yaptığımız altyapı yatırımları sayesinde güçlü bir ekosistem inşa ettik. 200'ü aşkın üniversite, bin 500'ün üzerinde Ar-Ge ve Tasarım Merkezi, 84 Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve 112 bin araştırmacı bu ekosistemin temel aktörleri. Bu aktörler aynı zamanda, milli teknoloji hamlemizin de vazgeçilmez paydaşları." şeklinde konuştu.

Varank, Bakanlığın ilgili kuruluşu olan KOSGEB vasıtasıyla da KOBİ'lerde Ar-Ge bilincinin yaygınlaştırılması ve kapasitelerinin artırılması amacıyla çeşitli programlar yürüttüklerini belirterek bu sene 700'e yakın KOBİ'nin farklı programlar aracılığıyla 220 milyon liralık kaynaktan faydalandığını söyledi.

Kredi Garanti Fonu ile imzaladıkları protokolle KOBİ Finansman Destek Programı'nı devreye aldıklarını anımsatan Varank, şöyle devam etti.

"Bu yeni programda, KOSGEB'in girişimcilik desteklerinden yararlanan ya da yararlanmayı planlayan geleneksel girişimcilere 50 bin liraya kadar, stratejik ve öncelikli sektörlerdeki işletmelere de 500 bin liraya kadar kredi finansman desteği sağlıyoruz. Finansal piyasalardaki son dönem eğilimleri ve ekonomideki canlanmayı da dikkate alarak KOBİ'lerin finansmana daha kolay erişimi için KOSGEB'in bankalarla yaptığı protokolde firmalarımızın lehine değişikliğe gittik. KOSGEB, bankalarla yaptığı yeni anlaşmayla Finansman Destek Programı'nda faiz oranlarını aşağı yönlü revize ederek 175 baz puanlık bir indirim yaptı. Kredi kullanan KOBİ'ler, bu revizyonla birlikte artık 15 bin liraya kadar daha az maliyetli finansman kullanabilecekler."

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2019, 12:03
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler