banner1322
x

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ÇAĞRISI

TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve TİSK, ortak bir çağrı yaparak, hükümetten kısa çalışma ödeneğinin 2020 yılı sonuna kadar uzatılmasını istedi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ÇAĞRISI
Endüstrideara

AA-İşçi ve işveren sendikaları kısa çalışmanın yıl sonuna kadar uzamasını istiyor. Salgının başlangıcından bu yana üç konfederasyonun eşgüdüm içinde, çalışanlara olumlu yansıyacak talepleri Cumhurbaşkanı ve bakanlara ilettikleri belirtildi.
Yapılan açıklamada en önemli talebin, kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartlarının kolaylaştırılması olduğu belirtildi. 

ERİŞİM KOLAYLAŞSIN

Türk İş Başkanı Ergün Atalay, Hak İş Bankası Mahmut Arslan ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol imzasıyla yapılan ortak açıklamada şu talepler yer aldı: 
Kısa çalışma ödeneğinin yıl sonuna kadar sektörel olarak ayrı ayrı veya bir bütün olarak uzatılması,
Kısa çalışma ödeneği uygulamasından sistem dışında kalanların yararlanabilmesi için ödeneğe erişimin kolaylaştırılması,
Çalışma barışı ve sosyal adaletin korunması amacıyla kısa çalışma ödeneği ile çalışanın ücreti arasındaki farkı ödemeyi üstlenen işverenler için getirilecek teşvik mekanizması ile işverenin fark ödemesi hususunun özendirilmesi.

GELİR VERGİSİ MUAFİYETİ

İşveren tarafından kısa çalışma ödeneği kapsamındaki çalışana yapılan ücret farkı ödemelerine gelir vergisi muafiyeti sağlanması,
İŞKUR tarafından bazı işyerlerinde kısa çalışma ödeneğinden sehven yapılan ve işverenle-çalışanın kusurunun bulunmadığı fazla ödemelerde, geri ödeme hususunun işçi-işveren ilişkilerini bozmayacak şekilde İŞKUR tarafından giderilmesi, tarafları mağdur etmeyecek bir çözümün bulunması,
İstihdamını koruyan ve toplu iş sözleşmesi ile çalışan işletmelerin, normalleşme sürecinde ilave teşviklerle desteklenmesi.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2020, 15:58
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını