banner1322
x

KİMYA SEKTÖRÜ STRATEJİK BİR ROL ÜSTLENİYOR 

İKMİB Başkanı Adil Pelister: “Ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasında kimya sektörü olarak stratejik bir görev üstleniyoruz”

KİMYA SEKTÖRÜ STRATEJİK BİR ROL ÜSTLENİYOR 
Enerji Zirvesi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye ekonomisi 2022 yılı ilk çeyrek büyüme verileriyle ilgili rapor açıkladı. Açıklanan raporla ilgili değerlendirme yapan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, kimya sektörünün stratejik bir rol üstlendiğine dikkat çekti. 

KİMYA SEKTÖRÜ 7,52 MİLYAR DOLAR İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİ 

Pelister, kimya sektörünün ihracata yönelik çalışmalarıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye ekonomisi 2021 yılında yüzde 11 oranında büyüme kaydetmişti. 2022 yılının ilk çeyreğinde ise yüzde 7,3 oranında bir büyüme elde etti. İlk çeyrekte sanayi yüzde 7,4 büyürken, mal ve hizmet ihracatı ise yüzde 16,8 arttı. Biz bu büyümenin sürdürülebilir olabilmesi için mutlaka ihracat ve yatırımı destekleyecek teşviklerin artırılması gerektiğine inanıyoruz. İlk çeyrekte net ihracatın büyümeye katkısı 3,5 puan oldu. Kimya sektörümüz ise ihracatta ilk çeyrekte bir önceki yıl aynı döneme kıyasla yüzde 41,71 büyüdü ve 7,52 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. İkinci çeyrekte de bu yüksek performansımızı istikrarlı şekilde devam ettirmek için çalışıyoruz. Nitekim Mart ve Nisan ayları ile birlikte ilk dört aylık dönemde sektörümüz ihracat lideri oldu.”  
 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2022, 12:35
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını