"Kimya Ar-Ge Proje Pazarı" için başvurular 9 Ekim'e uzatıldı

Ticaret Bakanlığı onayında, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin (İKMİB) organizasyonu ve TÜBİTAK desteği ile gerçekleştirilen "Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Ar-Ge Proje Pazarı"nın 9’uncusu bu sene gerçekleştirilirken, koronavirüs sebebiyle tarihleri ertelenen etkinliğin başvuruları 9 Ekim tarihine kadar uzatıldı.

"Kimya Ar-Ge Proje Pazarı" için başvurular 9 Ekim'e uzatıldı
Endüstrideara

İSTANBUL (AA) - Ticaret Bakanlığı onayında, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin (İKMİB) organizasyonu ve TÜBİTAK desteği ile gerçekleştirilen "Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Ar-Ge Proje Pazarı"nın 9’uncusu bu sene gerçekleştirilirken, koronavirüs sebebiyle tarihleri ertelenen etkinliğin başvuruları 9 Ekim tarihine kadar uzatıldı.

İKMİB'nin konuyla ilgili açıklamasına göre, 2011 senesinden beri her sene düzenli olarak düzenlenen Kimya Ar-Ge Proje Pazarı, kimya sektöründe inovatif ve Ar-Ge yönü güçlü, uygulanabilir fikirleri ticarileştirmeyi amaçlıyor.

İlaç, medikal, boyalar ve yapıştırıcılar, plastik ve kauçuk, kozmetik-sabun ve temizlik ürünleri ve temel kimyasallar olmak üzere toplam 6 farklı kategoride başvuruların değerlendirileceği etkinlikte derece alan proje sahiplerine 600 bin lira ve ek olarak ticarileşen projelere verilecek 100 bin lira özel ödül ile toplam 700 bin lira para ödülü verilecek.

Açıklamada görüşlerine baş vurulan İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, bu sene yapılacak olan yarışmanın başvuru ve ödül töreni tarihlerini koronavirüs nedeniyle ertelediklerini söyleyerek "Nisan ayında yapmayı planladığımız etkinliği pandemi dolayısıyla ertelemek durumunda kaldık. Son değerlendirmeler kapsamında pandemi ile ilgili ülkemizdeki gelişmeleri göz önüne alarak, başvuru tarihini 9 ekime uzattık. Ödül törenini ise yine gelişmelere bağlı olarak 21 kasımda gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bugüne kadar 8 yılda toplamda bin 3 proje başvurusu aldık ve proje sahiplerine 1 milyon 156 bin lira nakdi ödül verdik." şeklinde konuştu.

Pelister, Ar-Ge Proje Pazarı kapsamında akademisyenler, sanayiciler, girişimciler ve öğrencilerden oluşan geniş bir katılımcı kitlesinin olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Amacımız, Ar-Ge ve inovasyon kültürünün yaygınlaşmasına katkıda bulunmak ve üniversite-sanayi-kamu-girişimci iş birliği ile yüksek katma değerli üretimi ve dolayısıyla ihracatı artırmak. Bu yıl 9’uncu kez düzenleyeceğimiz Kimya Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğimiz için 6 ayrı kategoride başvuru alacağız. Her kategoride birinciye 50 bin, ikinciye 30 bin ve üçüncüye 20 bin lira ödül vereceğiz.

Ayrıca, ülke ekonomimize kısa zamanda katkı sağlayabilmesi adına, ödül alan projelerden bir yıl içinde ticarileşmiş olan tüm projelere toplamda 100 bin lira ilave ödül vereceğiz. Şimdiye kadar ödül alan projeler içinden bir kısmı ticarileşti ve önemli başarı hikayeleri ortaya çıktı. Birçoğu için geliştirme çalışmaları da devam ediyor. Marka olabilmek ve yüksek katma değerli üretim yapabilmek için üniversite-sanayi iş birliğinde etkin olmak gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle bu etkinliğimiz ile hem öğrencilerimize hem profesyonellere destek olmaya çalışıyor ve sektörümüze de yeni ürünler, projeler kazandırıyoruz. Dolayısıyla sektörümüzün ve ülkemizin gelişimine katkı sağlayacak proje başvurularını bekliyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2020, 15:47
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını