Kayserili plastik firmasından ağız siperliği ihracatı

Kayserili bir plastik firması, bez maskeye alternatif olarak ürettiği ağız siperliğini yurt dışına ihraç ediyor.

Kayserili plastik firmasından ağız siperliği ihracatı
Endüstrideara

KAYSERİ (AA) - Kayserili bir plastik firması, bez maskeye alternatif olarak ürettiği ağız siperliğini yurt dışına ihraç ediyor.

Firmanın Genel Müdürü Samet Adıgüzel, konuyla ilgili olarak basın mensuplarına firma olarak pandemi sürecinde önce yüz koruyucu siperlik, sonrasında maske aparatı geliştirerek vatandaşların hizmetine sunduklarını  belirtti.

Sıcakların da etkisiyle bazı insanların bez maskeyi uzun süreli takmadıklarını ya da çene altında tutuklarını gözlemlediklerini dile getiren Adıgüzel, bunun üzerine ağız siperliği geliştirmeye karar verdiklerini söyledi.

Ar-Ge çalışmalarından sonra ağız siperliği tasarladıklarını anlatan Adıgüzel, "Türkiye'de ilk defa biz yaptık. Tasarım tescil belgelerini aldık ve tanıttık. İlgiden memnunuz." şeklinde konuştu.

Ürünün tasarımı hakkında da bilgi aktaran Adıgüzel, şöyle devam etti:

"Ağız bölgesinde kullandığımız pet malzeme antifog özelliği ile buğu yapmama özelliğine sahip. İnsanların çene yapılarını inceledik. Yaklaşık 500 kişinin çene yapısını inceledik. Çene yapılarına en uygun olan radüslü köşelerini, kesimlerini tercih ettik. Rahat etmelerini sağladık. Bu, karşı tarafa tükürük ve benzeri şeylerin gitmemesini sağlıyor. Yaklaşık 6,5-7 gram ağırlığa sahip, çok hafif bir ürün tasarladık."

Gerek ülke içinden gerekse yurt dışından yoğun talep gördüklerinin altını çizen Adıgüzel, "Özellikle yurt dışından 7-8 ülke ile görüşmelerimiz devam ediyor, 3 ülkeye ihracatımız gerçekleşti." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2020, 12:33
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını