banner1013
x

KAYSERİ OSB'NİN YILLIK ÜRETİMİ 40 MİLYAR

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nin (KOSB) ysenelik üretim hacmi 40 milyar liraya yaklaştı.

KAYSERİ OSB'NİN YILLIK ÜRETİMİ 40 MİLYAR
Endaş - Haber

KAYSERİ (AA)  - Bünyesinde 1.250 fabrikanın yer aldığı ve 80 bin kişinin istihdam edildiği Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nin (KOSB) ysenelik üretim hacmi 40 milyar liraya yaklaştı.

KOSB Yönetim Kurulu Başkanı olan Tahir Nursaçan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, KOSB'nin bulunduğu bölgenin, 1976'da 2 milyon metrekare alan üzerine kuruluyken şu anda 22 milyon metrekareye ulaştığını belirtti.

Türkiye'nin en büyük OSB'leri arasında yer aldıklarını hatırlatan Nursaçan, 1.250 fabrikanın faaliyet gösterdiği ve 80 bin kişinin istihdam edildiği KOSB'de, günlük araç giriş-çıkış sayısının 25 bine ulaştığını dile getridi.

Nursaçan, sanayiciye nitelikli, yetişmiş ve yetenekli eleman kazandırmak ve sanayi-eğitim iş birliğine örnek olması amacıyla açtıkları Özel Kayseri OSB Teknik Koleji'ni cazip hale getirdiklerini, kolejde öğrenci sayısının 2 bin 700'e ulaştığını söyledi.

Kayseri'nin mobilya sektörünün en büyük üreticisi ve imalatçısı olduğunu hayırlatan Nursaçan, kentte mobilya yan sanayisinin de çok geliştiğini, dünyanın en büyük yatak kumaşı üreten fabrikanın, Türkiye'nin en büyük sünger üretim tesisinin, en büyük çelik yay üretim fabrikasının, en büyük keçe üretim tesisinin Kayseri'de bulunduğunu belirtti.

Nursaçan, dünya mobilya ticaretinin 278 milyar dolar olduğunu, Türkiye'nin geçen yılki ihracatının 3,5 milyar dolara ulaştığına dikkat çekerek, "Mobilya ihracatının yüzde 25'i Kayseri'den gerçekleşiyor. Böyle büyük bir pazardan küresel anlamda daha yüksek pay almak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz." şeklinde konuştu.

400 YENİ FABRİKA

Başkan Nursaçan, KOSB'deki 1.250 fabrikadan 400'ünün mobilya üretim faaliyetini sürdürdüğünü, 250'den fazla çelik eşya fabrikası bulunduğunu, 25-30 fabrikanın elektrikli ev aletleri sektöründe faaliyet gösterdiğini söyledi.

Kayseri'nin hastane yatağı üretiminde epey mesafe katettiğini ve ihracatın da yapıldığını aktaran Nursaçan, katma değerli üretim için birçok alanda Ar-Ge ve tasarım çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Yeni hayata geçirdikleri fuar ve kongre merkezinin en son teknolojiyle donatıldığını dile getiren Nursaçan, burada gerçekleştirilecek fuarların, hem üretime hem iç ticarete hem de ihracata katkı sağlayacağını vurguladı.

Yerli ve Milli Sünger Üretim Projesi'ni (Toluen Diizosiyanat (TDI) ve Poliol Üretimi) TOBB'un himayesinde hayata geçirmek istediklerini aktaran Nursaçan, "Dünyada sadece 7-8 fabrika bu alanda üretim yapıyor. TDI üretimiyle 400 milyon avroluk, poliol üretimiyle de 200 milyon avroluk cari açık kapanacak. Bu üretim yapılırken istihdam da oluşacak. Bu projeyi bir an önce hayata geçirmek istiyoruz." dedi.

PROJELER HAYATA GEÇİYOR

KOSB Yönetim Kurulu Başkanı olan Nursaçan, organize sanayi bölgesinde senelik üretim hacminin 40 milyar liraya yaklaştığını, ihracatın ise 2019 yılında 2 milyar dolara yükseldiğini açıkladı.

Fabrikaların yüzde 30'unun 3 vardiya halinde 24 saat esasına göre çalıştığını, nitelikli eleman ihtiyacının çözülmesi halinde bu oranın ve dolayısıyla verimin artabileceğini dile getiren Nursaçan, "Üretim hacminin, ihracatın, istihdamın ve ekonomiye sağladığımız katma değerin artması için çalışmalarımızı her geçen gün sürdürüyoruz. Projelerimizi birer birer hayata geçiriyoruz." şeklinde konuştu.

Kayseri OSB'de ikinci meslek okulunun ve teknoparkın hayata geçmesi için projeler bulunduğunu ifade eden Nursaçan, bu konularda beklentilerinin yüksek olduğunu kaydetti.

DUBAIYE TİCARET MERKEZİ

Tahir Nursaçan, Dubai'de Türkiye Ticaret Merkezi kurulması hususunda çalışmaları bulunduğunu, Ticaret Bakanlığı'nın desteklediği bu merkez sayesinde üreticilerin Dubai'de yüksek gelire sahip alıcılarla buluşacağını belirtti.

Bu merkezin Türk üreticiler için Afrika, Körfez ve Orta Doğu'ya açılan bir kapı olacağı bilgisini paylaaşn Nursaçan, ihracatı artırma ve yeni anlaşmalara imza atma yönünde bu merkezin önemli rol oynayacağını vurguladı. Nursaçan, yüzde 70 doluluk oranına ulaştıkları merkezin açılışının pandemi sebebiyle geciktiğini belirtti.

Nursaçan, 2015 senesinde göreve geldiklerinde KOSB'nin kurulu güneş enerjisi santrallerinin 6,5 megavat mertebesinde olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Ayrıca yap-işlet-devret olarak 11 megavatlık santral için de imzalar atılmıştı. Göreve gelir gelmez yeni santraller için kolları sıvadık. 38 megavat mertebesinde yeni güneş enerji santralleri kurduk. Şu anda bizim işletmemizde olan 44,5 megavatlık elektrik santralimizden yıllık 11 milyon dolarlık gelir elde ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2020, 09:44
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler