banner1322
x

Kayseri'nin çöpü elektrik, gübre ve domates haline geliyor

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Düzenli Katı Atık Depolama Merkezinde yıllık 38 milyon kilovat/saat elektrik, 500 ton domates ve gübre üretimi gerçekleştiriyor.

Kayseri'nin çöpü elektrik, gübre ve domates haline geliyor
Endüstrideara

KAYSERİ (AA) - Kayseri Büyükşehir Belediyesi Düzenli Katı Atık Depolama Merkezinde yıllık 38 milyon kilovat/saat elektrik, 500 ton domates ve gübre üretimi gerçekleştiriyor.

Belediye tarfından konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamaya göre, Düzenli Katı Atık Depolama Merkezi sayesinde atıklar gübreye, buradaki metan gazı enerji santralinde elektriğe dönüştürülüyor. Elektrik üretimi sırasında açığa çıkan sıcak su ile ısıtılan 10 bin metrekare kapalı alana kurulu serada da domates üretimi yapılıyor.

Senelik 38 milyon kilovat/saat elektrik, açığa çıkan sıcak suyun değerlendirildiği serada da yılda 500 ton domates üretimi gerçekleştiriliyor.

Alanda inceleme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, yatırım ve çalışmalar sayesinde hem daha temiz ve sağlıklı bir şehir oluşturulduğunu hem de ekonomik kazanımlar elde edildiğini dile getirdi.

Merkezde 5 ilçenin çöplerinden meydana gelen katı atık depolama sahasında yapılanma sonrası 4 bin metrekarelik kompost alanda gübre ürettiklerini aktaran Büyükkılıç, şöyle devam etti:

"Sahada oluşan metan gazını enerji santraline yönlendiriyor ve buradan elektrik üretiyoruz. Enerji santralinde ortaya çıkan 60 derece sıcaklığındaki suyu da 10 bin metrekare alana kurulu seramızda kullanarak topraksız tarımla yıllık 500 ton domates üretiyoruz. Yürütülen faaliyetlerle hem ekonomiye katkı sağlıyoruz hem de çevreyi koruyoruz. Böylece şehrimize önemli bir değer katıyoruz. Elbette inancımızın, kültürümüzün gereği çevreyi korumak, çevreye sahip çıkmak bizim olmazsa olmazımız. Belediye olarak sıfır atık projesine de büyük desteği veriyoruz."

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2020, 11:42
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını