Katma değeri yüksek ürünler üretecek

Has Çelik, Ar-Ge merkezi ile katma değeri yüksek ürünler üretmenin yanı sıra Türkiye’de her geçen gün sayıları artan Ar-Ge merkezleri arasında etkin konuma gelmeyi hedefliyor.

Katma değeri yüksek ürünler üretecek
Endüstrideara

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı Has Çelik Ar-Ge Merkezi, faaliyetlerini 2017’den itibaren büyük bir titizlik ve özenle sürdürüyor. Geçmişte yaptığı işlerde özellikle nihai ürüne odaklanan Has Çelik, Ar-Ge merkezi olduktan sonraki aşamaların da öneminin altını çiziyor.

Has Çelik Ar-Ge ve İnovasyon Müdürü Murat Gürek yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yürütülen faaliyetlerimizde ürün öncesini ve ürün oluştururken gerçekleşen tüm aşamaları dikkatle takip etmeye başladık. Tüm çalışmalarımıza, daha sistematik bir yaklaşım sergilemek en önemli kazanımlarımızdan biri oldu. Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarımıza hız verdik. Her Ar-Ge merkezinin hedefi olan firmaya katma değer yüksek yeni ürünler kazandırmak, firmanın teknoloji seviyesini yükseltmek, Ar-Ge’ye yapılan harcamalarının yüzdesini artırmak ve firmanın rekabetçi rolünü güçlendirmek bizim de hedeflerimizdendir. Biz yapacaklarımızın merkezine kaliteli ve gelişime açık personelleri firmamıza kazandırmayı amaçladık. Bu amaçla Kayseri’deki üniversiteler başta olmak üzere yeni mezunlara, sektörümüzün çalışma alanlarına uygun akademisyenlere ve iş birliği yapabileceğimiz diğer firmalara ulaşmak için Teknoloji Transfer Ofisleri’ni (TTO) adeta kendi ofisimiz gibi kullanmaya başladık. TTO’lar ile birlikte personellerimize, çeşitli konularda hem bilgi seviyelerini artırmak hem de farkındalık oluşturmak amacı ile eğitimler düzenledik. Bu kapsamda proje yönetim sürecimizi geliştirdik, onlarca proje konusu üretebildik ve yaşanan her olayı farklı bir tarzda yorumlama yeteneği edindik. Devam eden projelerimizle birlikte firmamızda ilk kez TÜBİTAK destekli proje kazandırdık, patent ve faydalı model alma konularında çalışmaları başlattık. Ar-Ge merkezi bünyemizde ilk kez Fikri, Sınai ve Mülkiyet Hakları Birimi oluşturduk. Orta ve uzun vadede ise bu kazanımların, bizi hedeflerimize ulaştıracağından eminiz. Gelecek dönemlerde, başta ithalatın önünü kesmek, katma değeri yüksek ürünler üretmek ve Türkiye’de sayısı 900’ü aşan Ar-Ge merkezleri arasından sıyrılarak en etkililerinden biri olmaktır.”

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 15:27
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını