banner1339
x

KATAR BORSA İSTANBUL’DAN HİSSE ALACAK

Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk payının QIA’ya devri için TVF ve Katar Yatırım Otoritesi arasında mutabakat anlaşması imzaladı.

KATAR BORSA İSTANBUL’DAN HİSSE ALACAK
Endüstri 40 Zirvesi

Borsa İstanbul'un yüzde 10'luk payının QIA’ya devri için Katar Yatırım Otoritesi (QIA) ve Türkiye Varlık Fonu (TVF) arasında imzalar atıldı.
Konuyla ilgili Türkiye Varlık Fonu'ndan bir açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre, Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk payının QIA’ya devri için Türkiye Varlık Fonu ve Katar Yatırım Otoritesi arasında mutabakat anlaşması imzalandı.
Bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen bir törenle TVF Üst Yöneticisi (CEO) Zafer Sönmez ile QIA CEO'su Mansoor bin Ebrahim Al-Mahmoud tarafından imzalanan anlaşmaya, Borsa İstanbul'un yönetişimi için iki kurumun gelecekte yapabileceği iş birliğini de içeriyor. Yüzde 90,6’lık payıyla Türkiye Varlık Fonu, Borsa İstanbul’un en büyük pay sahibi konumunda bulunuyor. 
Devir işlemlerinin ardından TVF, Borsa İstanbul’un yüzde 80,6’lık payını elinde bulundurmaya devam edecek.  Bu İşlem, hem TVF için hem de QIA için Borsa İstanbul’un potansiyeli ve geleceğine olan ortak inancın bir göstergesi olarak görülüyor.
 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını