KAHRAMANMARAŞ’TA HEDEF 1 MİLYAR DOLARLIK TEKSTİL İHRACATI

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şahin Balcıoğlu, "Kahramanmaraş tekstil ve konfeksiyon ihracatında Türkiye'de 4. sırada. Belki birinci sırayı İstanbul'un elinden alamayız ama ikinci ve üçüncü sıralara çıkmayı arzu ediyoruz.” dedi.

KAHRAMANMARAŞ’TA HEDEF 1 MİLYAR DOLARLIK TEKSTİL İHRACATI
Endüstri 40 Zirvesi

Kahramanmaraş, Türkiye’nin tekstil sektöründeki öncü kentlerinden biri olarak öne çıkıyor. Geçtiğimiz yıl 580 milyon dolar tekstil ihracatı gerçekleştirdi. Kahramanmaraş bu rakamı 1 milyar dolara taşımayı hedefliyor. Kentte, Türkiye'deki iplik üretiminin yüzde 36'sını örgü ve dokuma üretiminin de yüzde 15'inin gerçekleşiyor. 2020 yılında 134 ülkeye tekstil ürünleri ihraç edilerek 580 milyon dolar döviz girdisi sağlandı. Normalleşmeyle birlikte Kovid-19'un hasarlarını telafi etmeye başlayan sektör, bu yılın ilk yarısındaki performansıyla da dikkati çekti.

“1,5 MİLYAR DOLAR HEDEFLİYORUZ”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Şahin Balcıoğlu, “Kahramanmaraş tekstil alanında Türkiye’ye önemli katkılar sağlıyor. 2021 yılının ilk 7 ayında ihracatta önemli aşamalar elde etti. Bu dönemde tekstil ve ham maddeleri, hazır giyim ve konfeksiyon alanında 523 milyon dolarlık dış satım yapıldı. Kahramanmaraş, tekstil ve konfeksiyon alanında Türkiye’nin önemli kentleri arasında yer alıyor. Kahramanmaraş, tekstil ve konfeksiyon ihracatı konusunda Türkiye'de 4’üncü sırada yer alıyor. İlk sırada İstanbul bulunuyor. İstanbul’un elinden birinciliği alamasak da ikinci ya da üçüncü sıralara çıkmayı hedefliyoruz. 2021 yılının hedefi tekstilde 1 milyar dolar. Kahramanmaraş'ın toplam ihracatında da 1,5 milyar doları hedefliyoruz. Bunun 1 milyar dolarının tekstilden, 300 milyon dolarının metal mutfak eşyasından, kalan bölümünün de diğer sektörlerden gerçekleşmesini öngörüyoruz. Bu rakamın ütopik olmadığını düşünüyor aksine gayet doğru ve yerinde bir rakam olarak düşünüyoruz” dedi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2021, 13:40
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını