Kahramanmaraş'ta "Sektörel Eşleşmeler" programı gerçekleştirildi

Türkiye'nin metal mutfak eşya üretiminin yüzde 65'inin tek başına üstlenen Kahramanmaraş'ta, Karaca Yönetim Kurulu Başkanı olan Fatih Karaca ve dünyaca ünlü şef ve mutfak araştırmacısı Ömür Akkor'un katılımıyla, "Sektörel Eşleşmeler" programı gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş'ta "Sektörel Eşleşmeler" programı gerçekleştirildi
Endüstri 40 Zirvesi

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Türkiye'nin metal mutfak eşya üretiminin yüzde 65'inin tek başına üstlenen Kahramanmaraş'ta, Karaca Yönetim Kurulu Başkanı olan Fatih Karaca ve dünyaca ünlü şef ve mutfak araştırmacısı Ömür Akkor'un katılımıyla, "Sektörel Eşleşmeler" programı gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı olan Hayrettin Güngör, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasında (KMTSO) düzenlenen programda, kentin metal mutfak eşyaları ve gastronomi alanındaki öneminden bahsetti.

Tarihte Kahramanmaraş'ın, saraya aşçı göndermiş bir kent olduğunu aktaran Güngör; "Bu verimli topraklardan hem aşçılar gitmiş hem de tarım ürünleri gönderilmiş. Bu bizim için çok önemli bir referans. Biz artık bu gastronomimizi 'Saraydaki Maraş mutfağı" sloganıyla yürütelim. Antep, gastronomi dedi. Ama bizim bu 'Saraydaki Maraş mutfağı" sloganının çok değerli olduğunu düşünüyorum. Bir yemeğe pul biber yerine toz biber attığınızda ismi değişmez. Önemli olan sayı değil, nitelik ve tanıtımdır." şeklinde konuştu.

KMTSO Başkanı Serdar Zabun ise geçmişte Kurtuluş Savaşı'nın kahramanı olan şehrin, günümüzde toplam 125 ülkeye ihracat gerçekleştiren ve 300'den fazla ihracatçı şirketi ile ekonomide de kahraman bir il olduğunu vurguladı.

Kentin tekstil ve metal mutfak eşyaları gibi birçok sektörde önemli bir küresel aktör olarak piyasa düzenleyici rol üstlendiğini hatırlatan Zabun, şöyle konuştu:

"Türk mutfak eşyaları sektörü, metal pişirme eşyalarının yeni dönem müşteri eğilimlerini takip eden, küresel inovasyonları yakalayan, yerli ve yabancı pazarları izleyerek gelişen bir sektörümüzdür. Kahramanmaraş bugün Türk mutfak eşyaları sektörünün en önemli üretim merkezi konumundadır."

Karaca Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Karaca ve dünyaca ünlü şef ve mutfak araştırmacısı Ömür Akkor da kariyerlerindeki gelişmeler ile tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019, 15:52
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını