KADIN İSTİHDAMININ DESTEKLENMESİ PROJESİ TANITILDI

Kadın İstihdamın Desteklenmesi Projesi’ni tanıtım toplantısı, Kahramanmaraş’ta gerçekleştirildi.

KADIN İSTİHDAMININ DESTEKLENMESİ PROJESİ TANITILDI
Endüstri 40 Zirvesi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sigorta Primleri Genel Müdürü olan Savaş Alıç, AB destekli Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi'nde (Women-Up) hedeflerinin, geçmişi fazla olmayan, yeni kurulmuş, işçi sayısının fazla olmadığı küçük ölçekli kadın işletmelerinin piyasada tutunabilmesi ve gelişiminin sağlanması olduğunu söyledi.

Kentteki bir otelde gerçekleştirilen projenin tanıtım toplantısında, kayıtların 22 Şubat tarihinden itibaren e-devlet üzerinden alınmaya başlandığı bilgisi paylaşıldı ve projenin amacı sunumla anlatıldı.

SGK Sigorta Primleri Genel Müdürü Savaş Alıç, toplantı sonrasında basın mensuplarına yapmış olduğu açıklamada, kurum olarak kadın işverenleri desteklemek, girişimci kadınları haksız rekabete karşı korumak, kadınlara yeni iş olanakları oluşturmak ve kayıtlı kadın istihdamını artırmak istediklerini söyledi.

Piyasadaki en önemli sorunlardan birinin kayıt dışı istihdam ve kadınların istihdama katılma oranının azlığı olduğunun altını çizen Alıç, 2000'li yıllarda yüzde 52 olan kayıt dışı istihdamın bugün için yüzde 28'ler seviyesine indirildiğini belirtti.

Faaliyete geçirilen AB destekli projenin 29,5 milyon avro bütçesi bulunduğu ve bunun yüzde 85'inin AB'den yüzde 15'inin ise ulusal kaynaklardan sağlandığı bilgisini paylaşan Alıç, projenin hedefinin, ülke çapında belirlenen 7 ildeki 4 bin kadın girişimcinin yanlarına alacakları 4 bin ilave kadına 20 ay süreyle asgari ücretin yüzde 65'i kadar doğrudan hibe desteği sunmak olduğunu söyledi.

Alıç, kayıtlı kadın istihdamının artırılması ve desteklenmesinin önemini vurgulayarak, şöyle devam etti: 

"Projeyle amacımız, geçmişi fazla olmayan, yeni kurulmuş, işçi sayısının fazla olmadığı küçük ölçekli kadın işletmelerin piyasada tutunabilmesi ve gelişiminin sağlanarak ülke ekonomisine katkılarının sağlanması yönünde. Projedeki 4 bin rakamı küçük görünse de ülke genelinde yaratacağı etkiyle, farkındalıkla kayıtlı kadın istihdamının desteklenmesine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Ülkemizde kadınların istihdama katılım oranı yüzde 32'ler seviyesinde. Gelişmiş ülkelerde yüzde 80, AB'de yüzde 70, OECD ortalaması ise yüzde 67 yani ülkemizde kadınların istihdamdaki oranının çok düşük olduğunu buradan söyleyebiliriz. Kayıt dışı istihdam oranlarına baktığımızda en son 2021 yılı Aralık ayı verilerine göre erkeklerde kayıt dışı istihdam oranı 25 seviyelerindeyken kadınlarda yüzde 33,8 gerçekleştiğini görüyoruz." (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2022, 16:07
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını