İZMİR GERİ DÖNÜŞÜM İÇİN DEV FUARA HAZIR

12-14 Mayıs tarihleri arasında Fuar İzmir’de gerçekleştirilecek olan We-Cycle, Türk geri dönüşüm sektörünü uluslararası platforma çıkaracak.

İZMİR GERİ DÖNÜŞÜM İÇİN DEV FUARA HAZIR
Endüstrideara

Türkiye’de kapasitesi her geçen sene artan geri dönüşüm sektörü, İzmir’de ilk defa gerçekleştirilecek olan uluslararası bir fuarda buluşmaya hazırlanıyor. 12-14 Mayıs 2022 tarihleri arasında Fuar İzmir’de gerçekleştirilecek olan We-Cycle Geri Dönüşüm Katı Atık ve Çevre Teknolojileri Fuarı, kentlerde atıkların kaynağında ayrıştırılması, geri dönüşüm kültürünün yaratılması ve gereksiz kaynak kullanımının engellenmesi amacını taşıyor. Fuarda Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Afrika, Kuzey Amerika ve Balkan ülkelerinden katılımcı ve ziyaretçilerin buluşması amaçlanıyor. 

TÜRKİYE GÜÇLÜ BİR GERİ DÖNÜŞÜM SEKTÖRÜNE SAHİP

Ege Plastik Sanayicileri Derneği (EGEPLASDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Başkan Yardımcısı olan Şener Gençer, fuarla ilgili olarak yapmış olduğu değerlendirmede 2030 yılında plastiklerin toplam tüketimi içinde geri dönüştürülmüş plastiklerin oranının  %30’a ulaşacağını söyledi. 

Atıkların mutlaka kaynağında ayrıştırması, çöp değil enerji kaynağı olduğunun bilinmesi gerektiğini vurgulayan Gençer, “Ülkemizde çok güçlü bir geri dönüşüm sanayimiz var. Bu işletmelerin üretimlerini devam ettirmeleri için yapmak zorunda oldukları ayrıştırılmış atık ithalatını ‘çöp’ olarak görmek en hafif deyimle bilgisizliktir.” şeklinde konuştu.

GERİ DÖNÜŞÜM BİLİNCİNE KATKIDA BULUNACAK

Dünyada en fazla atık plastik ihracatı yapan ilk üç ülke olan Almanya, Japonya ve Amerika’nın aynı zamanda plastiğin en fazla tüketildiği ülkeler olduğunu anımsatan EGEPLASDER Başkanı Şener Gençer, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Japonya 17,6 Dolar, Almanya’da 5,9 Dolar, Çin’de 3 Dolar olan kilogram başına ihracat değeri Türk plastik sektöründe 2,4 Dolar seviyesinde. Bu başarıyı daha tatmin edici seviyeye taşımamız için mühendislik plastikleri başta olmak üzere katma değeri yüksek ürünlerin üretimine ve nihai ürünlerde daha fazla yer almasına yoğunlaşmamız gerekiyor. We-Cycle Fuarı’nın geri dönüşüm bilincinin artmasına katkıda bulunmasını diliyoruz.”
 

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2022, 15:09
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını