İTHALATINDA KORUNMA ÖNLEMİ SÜRESİ UZATILDI

Resmi Gazete'de yayımlanan karar doğrultusunda diş fırçası ithalatında korunma önlemi süresi uzatıldı. Ürünün ithalatında uygulanan ek mali yükümlülükler sürecek.

İTHALATINDA KORUNMA ÖNLEMİ SÜRESİ UZATILDI
Robot Zirvesi

T.C. Resmi Gazete'de yayımlanan "Diş Fırçası İthalatında Korunma Önlemi Uygulanmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı" çerçevesinde, söz konusu ürünün ithalatında korunma önlemi süresinin 3 yıl uzatıldığı bildirildi.

3 ŞUBAT'TA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülecek karar, 3 Şubat 2021 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek.

Karara göre, diş fırçasının yerli üreticileri tarafından, söz konusu ürünün ithalatında uygulanan korunma önleminin uzatılması için başvuruda bulunuldu.

Ön inceleme sonrasında ithalata karşı korunma önlemi soruşturması açıldı.

İLK YILDA 0,19 DOLAR OLACAK

Soruşturma sonucu ilgili ürünün ithalatında uygulanmakta olan korunma önlemi süresinin 3 yıl daha uzatılmasına ve ek mali yükümlülüğün birinci yıl adet başına 0,19 dolar, ikinci yıl 0,17 dolar ve üçüncü yıl 0,15 dolar seviyesinde belirlenmesine karar verildi.

Türkiye'de üretim yaparak ekonomiye katkı sağlayan ve istihdam yaratan yerli üreticilerin artan ithalata karşı korunması amacıyla İthalatta Korunma Önlemleri Mevzuatı kapsamında korunma önlemi uygulanabiliyor ve gerektiği takdirde korunma önleminin süresi uzatılabiliyor. (AA)

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2021, 10:23
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını