İSTKA GİRİŞİMCİLERE 250 MİLYON TL'LİK DESTEK VERECEK

İSTKA Genel Sekreteri Erkam Tüzgen, "250 milyon TL'lik bütçeyi seçilen fonlar üzerinden start-up’lara aktaracağız." dedi.

İSTKA GİRİŞİMCİLERE 250 MİLYON TL'LİK DESTEK VERECEK
Endüstri 40 Zirvesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışan İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA), İstanbul’daki teknoloji ve yenilik tabanlı şirketler ve girişimcilerin finansmana kolay erişim sağlayabilmeleri amacıyla oluşturulan toplam 250 milyon TL'lik kaynağı start-up’lara aktaracağını açıkladı.

17 ADET FON İLE MÜZAKARELERE BAŞLANACAK

2021 Yılı Bölgesel Girişim Sermayesi Destek Programı değerlendirme neticelerini duyuran İSTKA, teknoloji ve yenilik tabanlı firmalara yatırım yapacak fonları desteklemek için 28 fondan talep aldığını ve  söz konusu fonlardan 17 adedi ile yatırım protokolü müzakerelerine başlanacağını bildirdi.

Bölgesel Girişim Sermayesi Fonu'nun desteği ile kurulacak fonların yatırım yapacağı alanlarda öncelik yüksek katma değer taşıyanlar olarak belirlendi. Hızlı büyüme, ihracat yapma, yüksek istihdam oluşturma potansiyeli taşıyan girişimler evvela desteklenecek.

ÖNCELİKLİ DESTEKLENECEK ALANLAR HANGİLERİ?

Kalkınma Ajansı yapay zeka, nesnelerin interneti, artırılmış gerçeklik, büyük veri, siber güvenlik, blok zincir, bulut teknolojileri, enerji depolama, ileri malzeme, robotik, mikro/nano/opto-elektronik, nanoteknoloji, biyoteknoloji, kuantum, sensör ve eklemeli imalat teknolojilerinin geliştirilmesi ya da kullanılması yolu ile imalat ve hizmet sektörlerinde dönüşümü sağlayacak yenilikçi girişimcilere yönelik olarak tasarlanan fonları da öncelikle destekleyecek.

2021 yılı Bölgesel Girişim Sermayesi Mali Destek Programı kapsamında yatırım protokolü müzakerelerine başlanacak 17 fon, "ACT Venture Partners Fonu 2, Revo Capital Fonu 2, Diffusion Capital Partners Fonu 2, Startup Istanbul Early Stage Fonu 1, TechOne Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Seedstars URU Capital Fonu 1, ScaleX Ventures Fonu 1, 500 Startups Istanbul Fonu 2 , ZMT Ventures B.V., Albaraka Start-up Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Founder One Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Lycian Capital Fonu 1, Neo Portföy Tarım, Gıda ve Teknolojileri Yatırım Fonu, Kalkınma ODTÜ Teknokent GSYF, Idacapital Kalkınma İnovasyonu Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Teknopark İstanbul Derin Teknoloji Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ve Halkbank- Yıldız Tekno GSYO" biçiminde belirlendi.

"ÇOK YÖNLÜ ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORUZ"

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan İSTKA Genel Sekreteri Erkam Tüzgen, İstanbul girişimcilik ekosisteminin güçlendirilmesinin Ajansın en önemli evvelarden biri olduğunu kaydetti. Kamu hibeleri önemli bir destek olsa da girişimcilerin sürdürülebilir finansman modelleriyle desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Tüzgen, "Girişimcilerin yolunu açmak için paydaşlarımızla beraber çok yönlü çalışmalar yürütüyoruz. Hibe desteklerimizin yanında yeni destek araçlarını da geliştiriyoruz." şeklinde konuştu.

Tüzgen, Bölgesel Girişim Sermayesi Fonu uygulamasının Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda ilk kez İSTKA tarafından başlatıldığını ifade ederek, "Bu programı İstanbul'da hızlı büyüme ve katma değer yaratma potansiyeli taşıyan teknoloji ve yenilik tabanlı şirketlerin, ürün ve teknolojilerini ticarileştirme süreçlerinde ihtiyaç duyacakları finansman desteğini sağlamak üzere hayata geçiriyoruz. Kamu-özel sektör ortaklığına dayalı bu program fonların fonu biçiminde çalışacak. 250 milyon liralık bu bütçeyi seçilen fonlar üzerinden start-up’lara aktaracağız. Böylece Ar-Ge’yi ve inovasyonu odağına alan teknoloji ve yenilik tabanlı şirketler, start-up’lar finansmana çok daha kolay erişecek." dedi.

"İSTANBUL'U GLOBAL ÇEKİM MERKEZİ YAPMAYI AMAÇLIYORUZ"

Tüzgen, bölgelerin gelişmesine ve rekabet güçlerinin yükseltilmesine katkıda bulunacak girişim sermayesi uygulaması ile yalnızca girişimcilerin değil, onlarla beraber yatırımcıların da kazanacağını söyledi.

Söz konusu programın hemde global yatırımcıların İstanbul girişimcilik ekosistemine çekilmesine de hizmet edeceğini kaydeden Tüzgen, "Biz tüm bu çalışmalarımız ile İstanbul'u yerli ve yabancı girişimler ve yatırımcılar için global bir çekim merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz. Girişimcilerimizin dünya genelinde daha büyük başarılar elde edebileceğine inanıyoruz. Programımız da bu hedefe yönelik önemli bir adım teşkil edecek." diye konuştu. (AA)

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2021, 19:40
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını