banner1322
x

İSTANBUL’DA ULUSLARARASI GİRİŞİMCİLİK MERKEZİ AÇILIYOR

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi himayesinde, 600 milyon genç için çalışmalar yürüten ICYF ve Türkiye'nin en büyük tematik teknoparkı olan Bilişim Vadisi tarafından kurulacak merkez için taraflar arasında iş birliği protokolü imzalandı. 

İSTANBUL’DA ULUSLARARASI GİRİŞİMCİLİK MERKEZİ AÇILIYOR
Enerji Zirvesi

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Bilişim Vadisi'nin destekleri ile İslam İş Birliği Gençlik Forumu (ICYF) yürütücülüğünde İstanbul'da uluslararası kuluçka merkezi açılıyor.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi himayesinde, 600 milyon genç için çalışmalar yürüten ICYF ve Türkiye'nin en büyük tematik teknoparkı olan Bilişim Vadisi tarafından kurulacak merkez için taraflar arasında iş birliği protokolü imzalandı.

İmza törenine Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, ICYF Başkanı Taha Ayhan ve Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimoğlu katıldı.

Üç kurum ortaklığında uluslararası bir girişimcilik merkezi kurulacağını belirten Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak girişim sermayesi ekosisteminin bir referans merkezi olarak faaliyet göstermesi için çabaladıklarına ifade etti.

Geçtiğimiz yıllarda birçok başarıya imza attıklarını ve bu çalışmalar sırasında çok şey öğrendiklerini hatırlatan Dağlıoğlu, “Bizi bu uluslararası girişimcilik merkezi sürecine iten bazı nedenler var tabi. İstanbul salgın öncesi yıl boyunca farklı etkinliklerde uluslararası girişimcilerin toplandığı bir merkez haline gelmişti. Bizim de bu etkinliklerin hepsine desteğimiz oldu. Burada dünyanın çok farklı coğrafyalarından katılımcıları Türkiye'de misafir ediyorduk ama bu çalışmayı yıl boyuna yaymak için bunu sürekli yürütülen bir program haline dönüştürmek bir adım atılması gerektiğini düşündük. Ve bu bağlamda şu anda bizimle beraber bulunan paydaşlarımızla ilerlemeye karar verdik.” açıklamasında bulundu.

Türkiye'de yer alan uluslararası öğrencilerin, Türkiye'ye bir şekilde gelip burada çalışmaya başlamış, yaşamaya başlamış girişimcilerin ilgisini gözlemlediklerini vurgulayan Dağlıoğlu,  bu bağlamda uluslararası odağı olan bir girişimcilik merkezi kurulması için iş birliği yapmaya karar verdiklerini belirtti.

DÜNYA TİCARET MERKEZİ’NDE FİZİKSEL OLARAK HAYATA GEÇECEK

Dağlıoğlu, girişimcilik merkezinde şu an için online içeriklerin hedefteki teknoloji girişimcilerine ulaştırılacağını bildirerek, Dünya Ticaret Merkezi'nde fiziksel olarak hayata geçirileceğini belirtti.
Salgın dönemi sonrasında daha aktif olmasını hedeflediklerini söyleyen Dağlıoğlu, geçen 10 yılda Türkiye'deki girişimcilik ekosisteminin geldiği noktaya dikkat çekerek son birçok küresel yatırımcının Türkiye'deki girişimlere yatırım yaptığını gözlemlediklerini ifade etti.

Artık ölçek büyüdü diyen Dağlıoğlu, “2020 yılında Türkiye'de 179 işlemde 137 milyon dolar teknoloji girişimlerine yatırıldı. Bu yılın ilk çeyreğinde ölçekli birkaç işlem olması sebebiyle, sadece üç ayda bu seviye 509 milyon dolara çıkmış oldu.” dedi.

Türkiye'deki bu sektörün hacminin büyümesiyle, buna ivme kazandırmak için daha çok girişimi bulundurmak gerektiğini hatırlatan Dağlıoğlu,  sözlerine şöyle devam etti:

“Yani sermaye geldiği zaman burada yapacağı girişimi bulabilmesi, girişimciler geldiği zaman da kendilerine yatırım yapabileceği sermayeyi bulabilmesi lazım. Bu bağlamda böyle kendi dinamikleriyle büyüyen bu sektöre bir katkı sağlamamız gerekiyordu ve bu bahsettiğimiz uluslararası vizyonu da bugün eklemiş bulunuyoruz."

BİRÇOK BAŞLIKTA EĞİTİM VE MENTORLUK DESTEĞİ SAĞLANACAK

Uluslararası Girişimciliğin Merkezi'nde Türkiye'de yaşayan veya öğrenim gören yabancı genç girişimcilere kapılarını açacak ve yenilikçi fikirlerin ürüne dönüşmesi için ihtiyaç duyulan imkanların sunulması sağlanacak.
Bünyesinde girişimcilik dersleri verilecek, ticarileşme sürecinde destekler sunulacak, danışmanlık ve mentorluk çalışmaları yürütülecek merkez Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi'nin ile Bilişim Vadisi'nin öncülüğünde ve ICYF'in koordinasyonunda İstanbul'daki yerleşkesinde hizmet verecek.

Girişimciliğin tüm aşamalarına dair desteklerin sunulacağı merkezde fikirden ürüne giden süreçte ihtiyaç duyulan mali, hukuki bilgilendirmeler, teknik eğitim, süreç yönetim ve iş modeli oluşturma kabiliyetine dair danışmanlık, pazarlama ve marka yönetim stratejisi eğitimleri dahil olmak üzere birçok başlıkta eğitim ve mentorluk desteği sağlanacak.(AA)


 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını