İstanbul Ticaret Üniversitesi ile ASELSAN arasında güç birliği

İstanbul Ticaret Üniversitesi ile ASELSAN arasında Türkiye'de demir yolu sektöründe yurt dışı bağımlılığını azaltmak, yerli çözümler ortaya koymak ve Ar-Ge faaliyetlerini yürütmek için bir iş birliği protokolü gerçekleştirildi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi ile ASELSAN arasında güç birliği
Endüstrideara

İSTANBUL (AA) - İstanbul Ticaret Üniversitesi ile ASELSAN arasında Türkiye'de demir yolu sektöründe yurt dışı bağımlılığını azaltmak, yerli çözümler ortaya koymak ve Ar-Ge faaliyetlerini yürütmek için bir iş birliği protokolü gerçekleştirildi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi' tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, protokol kapsamında yurt içi demir yolu ana hat sinyalizasyon ihtiyaçlarına dair analiz ve raporlamalar, İstanbul Ticaret Üniversitesi tarafından gerçekleştirilecek.

Yapılacak olan raporlama çalışmaları, İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri ve Uygulama Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı'nın koordinatörlüğünde uzman öğretim üyeleri tarafından gerçekleştirilecek.

Anlaşma ile yüksek teknolojili yerli ve milli sistemlerin TCDD hatlarında kullanılması yönünde önemli bir adım atılması amaçlanıyor. Bu kapsamda özellikle demir yolu iletişim altyapıları ve akıllı şehir uygulamaları konularında İstanbul Ticaret Üniversitesi ve ASELSAN'ın birlikte yürüteceği bilimsel ve teknolojik araştırmalar ve eğitime yönelik çalışmalar, bu çalışmalara imkan sağlayacak laboratuvar, test ve karakterizasyon altyapılarının karşılıklı kullanımı, seminer, çalıştay, konferans, tanıtım etkinlikleri düzenlenmesi, makale ve benzeri bilimsel yayınlar üretilmesi, patentler ile faydalı modeller geliştirilmesi planlanıyor.

Türkiye'de 2019 senesinde 60 milyar TL'lik kamu yatırım bütçesinin 20,3 milyar TL'si ulaştırma ve haberleşme sektörüne ayrılmıştı. Bu sektörün yatırımlarının dağılımında ise demir yolu sektörü yatırımlardan yüzde 37 gibi önemli oranda bir pay edinmişti.

Demir yolu sektörünün ve özelde yüksek hızlı tren hatlarının gelişimine özel bir önem gösteriliyor. Bu bağlamda gelecekte demir yolu hizmet kapasitesinin ve hat işletme hızlarının daha da artırılması, özellikle yolcu ve yük taşımacılığında birim yatırım ve işletme maliyetlerin düşürülmesi planlanıyor. Bu noktada ise "yerli ve millilik" kavramının önemi vurgulanarak bu alanda Ar-Ge çalışmalarının yapılması teşvik ediliyor.

Üniversite ve ASELSAN arasında varılan anlaşma ile demir yolu sektörü özelinde, yurt dışı bağımlılığını azaltacak yerli ve milli çözümler üretilerek Ar-Ge faaliyetleri gerçekleştirilecek.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2020, 14:46
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını