IŞIKLAR HOLDİNG, YATIRIM ATAĞINDA

2021 yılının ilk 9 ayında 1,1 milyar TL kombine ciroya ulaştıklarını açıklayan Işıklar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık, “Yatırım odaklı büyümemiz 2022 yılında da sürecek” dedi.

IŞIKLAR HOLDİNG, YATIRIM ATAĞINDA
Endüstrideara

 Ambalajdan döküme kadar birçok farklı sektörde faaliyet gösteren Işıklar Holding, bu yılı yaklaşık 2 milyar TL ciro ile kapatmayı planlıyor. Halka arzlardan aldıkları gücü, yeni yatımlara yönlendirerek büyüdüklerini söyleyen Işıklar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık, “2021’in ilk 9 ayında halka açık iki iştirakimiz Işıklar Enerji ve Yapı Holding ve Çemaş Döküm, 600 milyon TL ciro açıklarken, iş makinesi iştirakimiz SİF JCB ile birlikte 1,1 milyar TL kombine ciro yaptık. 2021’i 2 milyar TL kombine ciro ile kapatmayı planlıyoruz. Bu büyümeyi pandemi sonrası hızla sıçrayan talebe ve tedarikte Türkiye’nin sunduğu avantajlara borçluyuz. Biz halka arzlarla borçlanmadan önemli bir kaynak yarattık. Bu çok doğru bir stratejiydi. Zaten krizleri de o şekilde atlattık. Yatırımlarla büyüyor olmamızı da buna borçluyuz” diye konuştu. 

BİN 500 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYORUZ” 

“Faaliyette olduğumuz tüm alanlarda hız kesmeden yatırımlarla büyüyoruz. Büyüme ivmemiz 2022 yılında da devam edecek” şeklinde konuşan Rıza Kutlu Işık, şunları söyledi: “Çemaş, Niğbaş, Işıklar Tuğla, Işıklar Ambalaj gibi sektöründe öncü firmaları bünyemizde bulunduruyoruz. Toplam bin 500 kişiye istihdam sağlıyoruz. Üretimimizin yüzde 65’ini 80 ülkeye ihraç ediyoruz. Hedeflerimiz hem yeni yatırımlarla hem de farklı finansman stratejileriyle büyümeye devam etmek. Işıklar Ambalaj ile Kuzey Irak'ta Erbil’de bir fabrika kurduk. 50 ülkeye düzenli olarak ihracat gerçekleştiriyoruz. Yeni bir yatırım olarak poşet ve zarf üretimine gireceğiz.” 

“IŞIKLAR COİN’İ GRUP DIŞINA AÇIYORUZ”

2020 yılında kripto para yatırımlarıyla farklı bir alana girdiklerini hatırlatan Işıklar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık, 2021 yılına dönük değerlendirmelerini ve 2022 büyüme hedeflerini şöyle paylaştı: “Geçen yıl mart ayında devreye aldığımız Işıklar Coin (ISIKC), ilk etapta bayilerimiz için bir sadakat programı olarak hayata geçirildi. Şimdi de Işıklar Coin’i grubumuzun dışındaki şirketlere açarak kendimize yeni bir büyüme alanı yaratıyoruz. Toplam kripto paramız 100 milyon adet. Şu anda 4 milyon kadarı satıldı. Çok yakın zamanda dördüncü kripto borsasına da giriş yaptık. Türkiye’de Paritex, Uzakdoğu borsasında Cointiger, ABD'de ise Fatbit’te yer alıyorduk. Bu kez de Coinmarketcap’e göre işlem hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan LBank kripto para borsasına girdik. ISIKC, LBank’ta 2 Aralık itibarıyla işlem görmeye başladı.”

“KARBON AYAK İZİMİZİ SIFIRLAYACAĞIZ”

Işıklar Holding olarak yenilenebilir enerji yatırımlarının sürdüğünü ve UN Global Compact’a da imzacı olduklarını belirten Rıza Kutlu Işık, grup olarak yakın zamanda sıfır karbon hedefine ulaşacaklarını dile getirdi. Işık, şunları söyledi: “Hem Işıklar Ambalaj'ın Çumra fabrikasında hem de Bartın’daki tuğla fabrikalarımızda güneş enerjisi santrali (GES) yatırımlarına başlıyoruz. Çumra’da yarım megavat, Bartın’da 2 megavat GES kuruyoruz. Çemaş fabrika binalarımız çatılarına 2 megavat GES, ayrıca Kırşehir’de belirlenecek yeni bir araziye 14 megavat GES ve BND Elektrik şirketimizin Kahramanmaraş’taki Üçgen HES sahamızı hibrite dönüştürecek yarım megavatlık bir GES yatırımı ile planladığımız yatırımları bitirince 40 megavatlık temiz enerji üretim kapasitesine ulaşmış olacağız. Bu da grubumuzun enerji tüketimini karşılamış olacak ve böylece karbon ayak izimizi sıfırlayacağız.”

 
 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını