banner1322
x

"İŞ İNSANLARIMIZ SENEGAL'E YATIRIM İÇİN GELİYOR"

Türkiye'nin Dakar Büyükelçisi Ahmet Kavas, "Özellikle yatırım imkanları açısından, iş adamlarımız Senegal'e daha çok yatırım için geliyor" dedi.

"İŞ İNSANLARIMIZ SENEGAL'E YATIRIM İÇİN GELİYOR"
Endüstrideara

Senegal'in Türk iş insanlarına yatırım fırsatı sunduğuna işaret eden Türkiye Dakar Büyükelçisi Ahmet Kavas, Türk iş insanlarının Senegal'e daha çok yatırım için geldiğini söyledi.

"İKİ ÜLKE ARASINDAKİ YILLIK TİCARET HACMİ 550 MİLYON DOLAR"

Karabük'te gerçekleştirilecek "Afrika'dan Anadolu'ya Anadolu'dan Afrika'ya" programı için kente gelen Büyükelçisi Ahmet Kavas,Türkiye ve Senegal arasındaki ilişkilerin diplomatik olarak 60 yılı geride bıraktığını, 1962 yılında bu ülkede Türkiye'nin diplomatik misyonunun kurulduğu bilgisini verdi.

İki ülke arasındaki ilişkileri değerlendiren Kavas, Türkiye ile Senegal arasındaki yıllık ticaret hacminin 550 milyon dolar olduğunu dile getirdi. Kavas, Türk iş insanlarının bilhassa yatırım için Senegal'e geldiklerini, ticari olarak birçok konuda Senegalli iş insanlarının Türkiye'den alışveriş yaptıklarını, Senegal'den ihtiyaç malzemelerinin temin edildiğini aktardı.

"BÜYÜK PROJELERDEKİ İMZALAR TÜRK İŞ İNSANLARINA AİT"

Ülkede maarif okullarında yaklaşık bin öğrencinin öğrenim gördüğünü bildiren Kavas, Türkiye'de ise bin 500'e yakın Senegalli öğrencinin bulunduğunu belirtti.

Türkiye'nin söz konusu Batı Afrika ülkesine gerçekleştirdiği yardımlardan da bahseden Kavas, "Her konuda, özellikle bayramlarda veya su kuyuları konusunda bizim Senegal'de çok ciddi insani yardımlarımız öne çıkıyor. Özellikle kongre merkezleri, stadyum ve havaalanı gibi büyük projelerin hem yapımı hem de işletilmesi şu andaki modern Senegal'in görünen yüzü. Bunun altındaki imzalar Türk iş insanlarına ait." dedi.

Türkiye'nin Dakar Büyükelçisi Kavas, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika'da 31 ülkeyi ziyaret ettiğini, bu ülkeler arasında 6 kez ile en çok Senegal'i ziyaret ettiğini anımsatarak, "Bu yılki ziyaretinde ise, ticaret hacmimizi 1 milyar dolar olarak ifade etti. Buna birkaç yıl içinde ulaşacağımızı düşünüyorum." şeklinde konuştu. (AA)

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2022, 02:22
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını