İrtifa Dümeni Üretimi için Anlaşma İmzaladık”

Boeing ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TAI), 737 MAX uçakları irtifa dümeni üretimi için anlaşma imzaladı. Boeing ve TAI arasındaki anlaşma TAI tarafından üretilen Boeing Ticari Uçak ürünlerini artırırken, Boeing’in dünyada en çok rağbet gören uçağı olan 737 MAX’in hızlı üretim artışını destekliyor.

İrtifa Dümeni Üretimi için Anlaşma İmzaladık”
Maden Türkiye

TAI Genel Müdürü Temel Kotil anlaşmaya ilişkin “Uluslararası havacılık projelerinde küresel olarak rekabetçi ve önemli bir ortağız. Bu anlaşmayla Boeing ile olan yakın iş birliğimizin yeni bir ivme kazanacağını ve daha da güçleneceğini ümit ediyorum. Havacılık alanında, dünyanın önde gelen uçak üreticileri için kritik sorumlulukları üstlenerek, ülke ekonomisine katkılarını devam ettiren TAI, son anlaşmayla birlikte başarılarına bir yenisini daha eklemiştir. Son 20 yıl içerisinde BOEING platformlarına yüzbinlerce parça ve komponent sağlayan şirketimizin devam ettiği projeler arasında “Boeing 787 Elevator”, “Boeing 787 Cargo Barrier” ve “Boeing 787 Horizontal Leading Edge” üretimi yer almaktadır.” dedi.

“SANAYİ ORTAKLIĞIMIZ İKİ TARAFI DA GÜÇLENDİRECEK”

Uçağın yatay stabilizatörü üzerinde bulunan irtifa dümeni, uçağın alçalış ve yükselişini kontrol etmektedir. TAI, aynı zamanda 787 programı için de programın başlangıcından bu yana irtifa dümeni üretmekte olup, 2013 yılında bu komponentin üretiminde Boeing’in doğrudan tedarikçisi oldu. Boeing ve TAI ayrıca, kısa bir süre önce TAI’nin 787 için ürettiği ilk yatay hücum kenarı teslimatını da kutlayarak önemli bir kilometre taşına imza attı. Boeing International Başkanı Marc Allen anlaşmaya ilişkin “Boeing olarak TAI ile olan sanayi ortaklığımızı hem müşterilerimizi destekleyecek hem de Türkiye’deki havacılık sanayinin kapasitesini ve kalitesini artıracak şekilde güçlendirmekten gurur duyuyoruz. Kaliteli ve zamanında teslimat ile maliyet rekabetçiliği hedeflerini karşılayan TAI, Boeing ile birlikte çalışan yüksek performanslı bir 787 tedarikçisi konumundadır. TAI’nin dünyanın en yenilikçi uçağını üretmek üzere Boeing’e verdiği desteğe müteşekkiriz.” dedi.

İki şirketin temsilcileri geçtiğimiz günlerde ABD’nin Portland şehrinde düzenlenen Global Tedarikçi Konferansı sırasında yeni 737 anlaşmasını imzaladılar. Konferans sırasında TAI, Boeing'in stratejik hedeflerini destekleyen ve başarısında riskleri paylaşarak katkıda bulunan tedarikçilerine verilen “İttifak” kategorisinde Yılın Tedarikçisi Ödülü’nün de sahibi oldu.

YORUM EKLE

Novexx

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler