banner1322
x

İnşaat sektöründe çimento zamlarına tepki

MÜSİAD, çimentoya  2018'de yapılan  yüzde 40 zammı eleştirerek, "Gevşeyen kurla birlikte indirim beklerken, yapılan bu zamma anlam veremedik." dedi.

İnşaat sektöründe çimento zamlarına tepki
Endüstrideara

İSTANBUL (AA) - Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İnşaat Sektör Kurul Başkanı Reha Yeltekin, çimentoya yapılan zam oranının bir gerekçesinin olmadığını, 2018 verilerine göre yüzde 40’a yakın gevşemiş olan kurlarla indirim beklerken, bu yapılan zamanlara anlam veremediklerini belirtti.

İNŞAAT MALİYETİNİN YÜZDE 8'İ ÇİMENTO

Yeltekin tarafından yapılan yazılı açıklamada: “ Enflasyonla mücadele ile ilgili olarak, 1 Ocak tarihinden itibaren fiyatlara yansıyan yüzde 35 ile 40 arasında değişen oranda zam bulunmaktadır. İnşaat maliyetinin yüzde 8 gibi oranına karşılık gelen çimento maliyeti ile sektörün zor günler geçirdiğini hep birlikte görmekte ve yaşamaktayız.

KARTEL Mİ OLUŞTU?

Maalesef Türkiye’de bir kartel oluşmuştur. Haliyle çimento da farklı oranlarda yapılan fiyat artışları, rekabet hukukunun önüne geçmeye çalışmaktadır. Bu zamların haklı hiçbir gerekçesi bulunmamaktır. Burada hükümetin acil olarak devreye girerek fahiş zam oranlarına müdahil olmasını beklediklerini belirten Yeltekin, “İnşaat sektörü tüm maliyet baskısına rağmen 2018’de satış fiyat artışına gitmedi. Bu zamla sektör çok daha zor durumda kalacaktır.” ifadesini kullandı.
 

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2018, 12:36
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını