İNGİLTERE, 311 YILIN EN SERT DARALMASINI YAŞIYOR

İngiliz ekonomisi 2020 yılında yüzde 9,9 daralarak, Avrupa çapında aşırı soğukların ve donun görüldüğü 1709 yılından bu yana yaşanan en sert daralmanın yaşandığını belirtti.

İNGİLTERE, 311 YILIN EN SERT DARALMASINI YAŞIYOR
Endüstri 40 Zirvesi

İngiliz ekonomisi, 2020 yılında yeni tip coronavirus (Covid-19) salgınının etkisiyle yüzde 9,9 daraldı. 

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) verilerine göre, İngiltere’de 2020 yılının son çeyreğinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) yüzde 0,5 olan beklentinin üzerine çıkarak yüzde 1 artış gösterdi.

GSYH, 2020 yılının Aralık ayında ise yüzde 1,2 büyüme kaydederken Kasım ayında ise ekonomi 2,3 daralmıştı.

Öte yandan yılın tamamında İngiliz ekonomisi yüzde 9,9 daralarak, Avrupa çapında aşırı soğukların ve donun görüldüğü 1709 yılından bu yana yaşanan en sert daralmayı kaydetti.

İngiltere’de 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana yıllık daralma yüzde 4,1’in üzerine çıkmazken, İngiltere Merkez Bankası’nın GSYH modellemelerine göre 2020 yılında yaşanan daralma son 311 yılın en sert daralması olarak kayıtlara geçti.

"Rakamlar, salgın sonucu ekonominin ciddi bir şok yaşadığını gösteriyor" 

Bugünün rakamları, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler tarafından hissedilen salgın sonucu ekonominin ciddi bir şok yaşadığını gösteriyor diyen İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, “Ekonominin kış döneminde direnç gösterdiğine ilişkin bazı olumlu işaretleri olsa da mevcut karantinanın birçok kişi ve işletme üzerinde önemli bir etkiye sahip olmaya devam etti.” dedi.

Sunak, odak noktalarının işletmeleri ve insanların gelirlerini korumak olduğunu belirtti.

İngiltere’de aşılamaların hızlı bir şekilde yapılmasının ardından ekonominin kademeli olarak açılması planlanıyor. (AA)
.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2021, 09:35
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını