İMALAT SANAYİİSİ PMI 51,3 OLDU

Çin’in imalat sanayii Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) ocak ayında yüzde 51,3 seviyesinde kaydedildi.

İMALAT SANAYİİSİ PMI 51,3 OLDU
Enerji Zirvesi

Çin Ulusal İstitastik Bürosu ve Çin Lojistik ve Satın Alma Federasyonu’nun açıkladığı verilere göre, imâlat PMI ocak ayında geçen aya kıyasla 0,6 puan düşerek 51,3 seviyesine indi.
Ocak ayındaki düşüş görülse de, Çin’de imalat PMI son 11 aydır eşik değer olarak bilinen 50 seviyesinin üzerinde seyrediyor. Buna göre Çin’in imâlat sanayiinin genişlemeyi koruduğu, ancak genişlemenin bir ölçüde yavaşladığı ifade ediliyor.

KÜÇÜK İŞLETMELERİN PMI'Sİ AZALDI

İşletme bazında incelendiğinde, orta ve büyük ölçekli işletmelerin ocak ayındaki PMI’si sırasıyla 51,4 ve 52,1 oldu. Bu rakamlar geçen aya göre 0,6 ve 1,3 puan düşüşe tekabül ediyor. Küçük ölçekli işletmelerin ocak ayındaki PMI’si ise geçen aya göre 0,6 puan azalarak 49,4 seviyesine geriledi. İmalat PMI’sinin hesaplanmasında temel alınan 5 alt endeksten üretim ve yeni sipariş endeksleri 50’nin üzerinde kalırken, ham madde stoku, iş gücü ve teslim süreleri endeksleri de 50 seviyesinin altında kaydetti. Endeksin 50'nin üzerinde değer alması sektörde büyümeye, 50'nin altında olması daralmaya işaret ediyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 08:03
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını