banner1322
x

“İLK VE TEK ENTEGRE ELEKTRİKLİ ARAÇ TESİSİ OLACAĞIZ”

Kocaeli’de batarya montaj fabrikası yatırımı için çalışmalara başlayan Ford Otosan’ın Genel Müdürü Haydar Yenigün, Türkiye’nin ilk ve tek entegre elektrikli araç üretim tesisi olacaklarını söyledi.

“İLK VE TEK ENTEGRE ELEKTRİKLİ ARAÇ TESİSİ OLACAĞIZ”
Robot Zirvesi

Ford Otosan, Kocaeli’de batarya montaj fabrikası yatırımı için çalışmalara başladı. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün şirketin elektrifikasyon stratejisi ve ileriki döneme dair yeni planlamaları hakkında açıklamalarda bulundular. 
Ford’un elektriklenme stratejisi kapsamında yeni bir aşamaya geçtiğini söyleyen Yenigün, otomotiv sanayinin dönüşümüne öncülük etmek üzere elektrikli araç yatırımlarına Türkiye’nin ilk ve tek şarj edilebilir ticari aracı Custom PHEV üretimi ile başladıklarını ifade etti. Ford'un ilk tam elektrikli ticari aracı olan E-Transit'in üretim sorumluluğunu üstlenerek büyük bir başarıya imza attıklarını belirten Yenigün, şimdi de tamamı Ford Otosan mühendisleri tarafından tasarlanan batarya montaj fabrikasını kurmak için çalışmalara başladıklarını söyledi. Kocaeli Fabrikalarının Türkiye’de ilk ve tek entegre araç üretim tesisi olacağını ifade eden Yenigün, batarya adımları ile yazılım mühendisliği yeteneklerine bir yenisini eklediklerini belirtti. 

“TÜRKİYE İÇİN BİR KAZANIM”

Batarya montajının ötesinde donanım ve yazılımsal testleri de kendi mühendislikleri ile yerli olarak geliştirdiklerini ifade eden Yenigün, bu yatırımın sadece Ford Otosan için değil, Türkiye için bir kazanım olduğunu vurguladı. Yenigün, bataryası dahil elektrikli araç üretiminin, geniş bir ekosistemde ülke ekonomisine ve yerli tedarikçiler dahil Türkiye sanayisinin dünyada rekabet edebilmesine çok önemli katkılar sunacağını belirtti. 

“SIKLIKLA YATIRIM HABERLERİ GELECEK”

Pandeminin çevreci araçlara talebi artırdığını vurgulayan Yenigün, otomotiv sektöründeki elektrikli araç dönüşümünün beklenilenden de hızlı olacağını söyledi. 2021’de bu konuda önemli adımlar atacaklarını belirten Yenigün, Türkiye'de 2 milyon adet üretim kapasitesine sahip bir otomotiv sanayisi bulunduğunu söyledi. Gelecek 10 yılda da elektrikli araçların gündemlerinde kesin bir şekilde olacağını vurgulayan Yenigün, Türkiye'de batarya üreticisi olmadan bu sistemin ayakta kalmasının mümkün olmadığını ve bu yüzden de gelecek dönemde çeşitli firmaların yatırım yapma haberlerinin görüleceğini belirtti. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2020, 12:43
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını